Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Usta Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Ahmet GÜNEŞTEKİN
 
«« Geri dön
 

 

AHMET GÜNEŞTEKİN

(1966, Batman)

 

1966 Batman'ın Garzan işçi kampında dünyaya geldi.

1975 İlk ödülünü ilkokul 3.sınıfta, 9 yaşında aldı ve yağlı boya ile tanıştı.

1981 Öğrenim gördüğü lisenin kütüphanesinde ilk sergisini açtı.

1984 Lise eğitiminden sonra girdiği M.S.Ü. Güzel Sanatlar Akademisi'ni yarıda bıraktı. Sonraki yıllarda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu.

1997 İstanbul Beyoğlu'nda ilk profesyonel atölyesini kurdu.

1997 2003 Anadolu seyahatlerine çıktı. Efsaneler derledi ve tuvaline aktardı.

2003 Atatürk Kültür Merkezi'nde 'Karanlıktan Sonraki Renkler' adlı ilk büyük sergisini açtı.

2003 yılında HABERCİ adlı belgeselin sanat danışmanlığını üstlendi.

2005 yılında GÜNEŞİN İZİNDE adlı belgesel projesini hayata geçirdi. TRT için çekilen belgesel, halen TRT 2 kanalında haftalık bölümleriyle yayınına devam ediyor.

2006 Resimlerinde işlediği temalardan yola çıkarak çok sayıda tasarıma imza attı. Tasarımları dünyanın önemli markaları tarafından üretildi, Uluslararası Tasarım Fuarları'nda sergilendi.

2008 yılında Ustalarla Güneşin İzinde Sergileri başlığıyla 81 il, 81 sanatçı, 81 sergi projesini hayata geçirdi. Bu proje kapsamında Çağdaş Türk Sanatı'nın bütün ustalarını, eserleriyle beraber Anadolu'ya taşıyarak tarihi mekanlarda sergiler açıyor. Halen devam eden proje tamamlandığında, aşılması güç bir rekora imza atmış olacak. 

 

Bugüne kadar gerçekleştirdiği bir çok projeye çocukları da dahil ederek, 5000'e yakın çocukla resim çalışmaları yaptı.

 

Halen çalışmalarını kendi atölyesinde sürdüren Ahmet Güneştekin'in eserleri, yurtiçi ve yurtdışındaki bir çok koleksiyonda yer almaktadır. Güneştekin, yurtiçi ve yurtdışında yüzden fazla kişisel ve karma sergiye imza atmıştır.

 

Güneştekin anlatıyor; 

 

Asmalımescit, numara 62. Burası Ahmet Güneştekin'in atölyesi. Kaotik kent gürültülerinin buluştuğu, araba kornalarının seyyar satıcıların bağrışlarıyla düzensiz bir senfoniye dönüştüğü, köşedeki ciğerciden yükselen enfes kokuların havaya karıştığı Asmlımescit sokağı. Köşe başında, başınızı azıcık yukarı kaldırdığınızda tuvallerden renklerin adeta fışkırdığı bir atölye bekliyor sizi.

Yaşam öyküsü, petrol işçilerinin yaşadığı Batman, Garzan Kampı'nda başlıyor. Resim, küçük yaşlardan itibaren en büyük tutkusu. Kurukalem, suluboya demeden daha 9 yaşında yağlıboya resme başlıyor. Biraz da tesadüfi bir başlangıç bu. Batman'da ilkokullararası bir resim yarışmasında aldığı birinciliğin ödülü, guaj yerine bir yağlıboya takımı oluyor çünkü. Evirip çeviriyor boyaları, suyla inceltmeye kalkıyor. Olmuyor. Sonunda soluğu kırtasiyecide alıyor, tezgahın üstüne fırlatıyor yağlı boya kutusunu, "bana bozuk boya verdiniz!" diye. Kırtasiyeci gülümsüyor "eh be evladım"diyor, "adı üstünde yağlıboya bu, yağ ile inceltip süreceksin".

İlk resim dersini kırtasiyeciden alıyor böylelikle. 9O'lı yıllara kadar karma ve kişisel sergilerde pek çok eseri yer alıyor sanatçının. 1990'larda, hayatın da dayatmasıyla resimle arasında bir süreliğine mesafe koymak zorunda kalıyor. İstanbul'da ticarete atılıyor bu kez. Ancak bu deneyim de, sosyal kirlenmeye ve paranın değiştirdiği insan ilişkilerine daha yakından tanık olmayı beraberinde getiriyor. Sağlık sorunları başlıyor, resim yapamamak üzüyor, bunaltıyor. Ve 1998'de beyaz bir sayfa açıyor önüne. Beyoğlu'nda bir atölye kuruyor kendine ve resim çalışmalarına kaldığı yerden başlıyor. Bu dönemde figürsel anlatımlarla klasik ve modern anlayışı birlikte uyguluyor. Gelenekçi tarzda resimler, ışık , gölge ve perspektif, kaba fırça darbeleriyle özgün resim dilini giderek olgunlaştırıyor. Bu dönemden sonra soyut resme yöneliyor. Biçim ve renkler, sanatçının bilinçaltındaki düşüncelerle buluşuyor, objeler sonsuz bir serbestlik kazanıyor. 2000'ler ise tuvalinde "karanlıktan sonraki renkler"in belirdiği döneme işaret ediyor. Denemelerden tamamen uzaklaşıyor; artık kendi resim dilini oluşturuyor.

 

 

(RESİMLERİ BÜYÜTMEK ve ARKA ARKAYA AÇMAK İÇİN RESİMLERİN SAĞ YANINA KLİKLEYİNİZ)