Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Usta Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Avni ARBAŞ
 
«« Geri dön
 

 

AVNİ ARBAŞ

(1919, İstanbul - 2003 Foça, İzmir)


Kuzey Kafkasya kökenli bir ailenin oğlu olarak 1919 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Avni Arbaş sanat yaşamının 30 yılını Fransa'da geçirdi. 1951 yılından bugüne İstanbul, New York, Paris gibi sanat merkezlerinde kişisel sergiler açan Arbaş manzara, natürmort, portre ve atlar gibi temalara sahip 100'ün üzerinde esere imza attı.

İlk resim eğitimini, kendisi de resimle uğraşan babası Mehmet Nuri Bey'den alan Avni Arbaş, babasının 1929'da ölümü üzerine annesi Rana Hanımla birlikte İstanbul'a yerleşti. Bohem sanatçı çevrelerle ilişkisi İstanbul'da başladı. İbrahim Safi, Naci Kalmukoğlu ile tanıştı ve onların atölyelerinde çalıştı. Galatasaray Lisesi'ni bırakarak Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünün orta kısmına kaydını yaptırdı (1937). İbrahim Çallı`nın ve "resmin kuralları olduğunu ondan öğrendim" dediği Leopold Levy`nin atölyesinde çalıştı.

1943 yılında Tatar kökenli Zerrin Hanım ile evlendi. II. Dünya Savaşı'nın bitiminde Fransız Hükümetinin verdiği bir bursla Paris`e gitti. Zerrin Hanım'ın doğum sırasında hayatını kaybetmesi onun yaşamındaki önemli acılardan biri oldu. İlk kişisel sergisi, kendisinin katılamadığı bir kokteyl ile İstanbul`da yeni açılan Maya Galerisi`nde düzenlendi (1951). Paris`teki ilk sergisi ise, Galerie La Roue'da 1953 Mayısında açıldı. 1958'de Henriette Lapouge ile ikinci evliliğini yaptı.

Askerlik yapmadığı gerekçesiyle vatandaşlıktan çıkarılan Avni Arbaş 1977'de "apatride" yani "vatansız" bir insan olarak Türkiye'ye döndü. Uzun yıllar ve uzun çabaları sonunda yeniden vatandaşlığa kabul edildi. Renk, ışık ve çizgilerin dünyasına adadığı yaşamı 16 Ekim 2003'de tamamlandı.

 

Uzun süredir kanser tedavisi gören ünlü ressam Avni Arbaş 84 yaşında İzmir'in Foça ilçesinde vefat etti.