Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Usta Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Ali Rıza HOCA
 
«« Geri dön
 

 

HOCA ALİ RIZA

(1864-1930)

Asker-i Rüstiye’de okurken resme olan ilgisi Harbiye’de de devam etti. Kendisi gibi resme meraklı arkadaşlarıyla okulda bir resimhane açılması için Ethem Paşa’ya başvurdu. İsteğinin kabulü üzerine Resimhane açıldı ve Osman Nuri Paşa, Süleyman Seyyid bey gibi öğretmenler burada görevlendirildiler.

 

Ali Rıza 1884’te Harbiye’yi bitirince aynı okulda Resim Muallimi Muavini olarak atandı. Resim öğretmeni olarak Darüşşafa, İnas Sanayii Nefise Mektebi, Çamlıca ve Üsküdar Kız Liselerin’de öğretmenlik yaptı. Ölümünden 3 yıl sonra çocukları tarafından ilk toplu Resim sergisi açıldı.

 

Doğa resimlerini Türk resmine sokan ressam olarak bilinir. Resimlerinde İstanbul'un değişik yerlerinden farklı manzaralar görülür. Fakat her manzarada ön plana çıkan bazı ögeler vardır. Resimleri bazı ressamlarca kartpostal nitelikli olarak düşünülse de ayni dönemin ressamlarının yurtdışında eğitim aldığı göz önünde bulundurulursa Hoca Ali Rıza'nın kendi öz çabasıyla kimseyi taklit etmeden yalnızca doğayı hissederek yaptığı resimlerinin değeri çok büyüktür.

 

Ali Rıza Hoca'nın resimlerindeki bir özellik te huzur vermesidir.

 

Başlıca eserleri:


*Manzara

*Üsküdar’da bir sokak

*Kayalar