Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Usta Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Asım YÜCESOY
 
«« Geri dön
 

 

ASIM YÜCESOY
(1930, Amasya)

 

Griftzen Asım Bey'in oğlu olan Asım Yücesoy 1930 yılında Amasya’da doğdu. İstanbul İleri Türk Müziği Konservatuvarlarında TSM dersleri aldı.


1949-1953 döneminde matbaacılık okulunu bitiren sanatçı İstanbul Radyosu TSM ses sanatçılığı sınavını kazandı. Müzik çalışmalarına Ankara Radyosu’nda devam etti.

Bu arada katılmış olduğu bir yarışmada ülkemizi tanıtıcı afişi ile derece alan Yücesoy, Almanya’dan aldığı bir teklif üzerine Hamburg’a gitti. Daha sonra Frankfurt Staatlicee Kunst Schule’nin resim ve grafik bölümlerini derece ile bitirip 1963 yılında Prof. Kario Ruppert atölyesinden mezun oldu.


Hocasının organize ettiği ilk sergisini Frankfurt’ta Şehir Sanat Galerisi’nde açan Yücesoy, Frankfurt ve Berlin’de grafik sanatçısı olarak çalıştı. Viyana’da ihtisas yaptı. Frankfurt’ta Pablo Picasso ile tanıştı ve büyük sanatçı tarafından Paris’e davet edilerek özel şatosunda kendisini daha yakından tanıma şansına erişti.

En büyük özelliği model kullanmaksızın sadece hayal gücünü kullanarak çalışması olan Yücesoy, ülkemizin pek çok yöresinde kişisel sergiler açmıştır. Ayrıca Amerika, Newyork ve Washington’da ve diğer birçok ülkelerde de sergiler açan sanatçı, müzik çalışmalarının yanı sıra kişisel atölyesinde öğrencileri ile birlikte yoğun şekilde resim çalışmalarını sürdürmektedir.