Online members    
Online members :
Online guests :
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Dilek DOĞU
 
«« Back
 
DİLEK DOĞU


DOĞANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ

Yaşadığımız evrende doğadan daha cömert ve görkemli ne vardır. Her gün yaşamı heyecan verici ve harika bir oyuna dönüştüren doğa her şeyden ve kendinden bile bağımsız bir özgün kimliği sergilemektedir. O özgün kimliği saptamak, yakalamak ve kalıcı bir şablona oturtmak ve kanıtlamak neredeyse imkansızdır. Sadece orada, o anda, o anın içinde siz ve doğa sadece bir tek karede birlikte olabilirsiniz. O nedenle sanatçı ve doğa birbirine benzer bir etkileşimle varlık ve yokluk oyunu oynarlar.

Doğanın alçakgönüllü ama klas bir stili sizi sürekli farklı bir oyuna davet eder. Onunla birliktelik olgun bir özgüven istediği kadar sizi sorumluluk almaya yöneltir. Doğa kişisel özgünlüğünü tek bir kare içinde ifade ederken size uzun soluklu bir özgünlük karelerini kovalamanıza neden olur.

Dilek Doğu' nun yeni konseptine ?'Doğanın Dayanılmaz Hafifliği'' adını verirken bu tanımın doğa ve sanatçı arasındaki ilişkinin çerçevesini çok net ifade ettiğini görüyoruz.

Dilek Doğu' nun tuvale aktardığı doğaya, sanatçı ve doğanın birlikteliğinin keyfine tanıklık gözleriyle baktığımızda o ilişkinin kendine özgü derinliğine girmek, açıklanamayan ve gözle görülemeyen ifade titreşimlerini yakalamak arzusu size de heyecan veriyor. O resimlerde karşılıksız sevginin kimden kime aktığını kestirmekte zorlanıyorsunuz. Doğanın mı sanatçıyı çok sevdiği, yoksa sanatçının mı doğaya büyük aşk beslediği sorunsalından anlamsal bir açıklığa ulaşmayı arzu ediyorsunuz.

Bu konseptin ilk resminde blok görüntüsü veren doğasal titreşimler, daha sonra farklı tuvallere sıçramaya hazır olduklarından kolayca ve dayanılmaz hafiflikleriyle sonsuz bir çeşitliliğe bürünerek, büyük bir okyanusun, yani tek bir karenin sonsuz karelere dönüşebileceğinin gerçekliğine ya da masalsı düşünselliğine çekiyor sizi.

?'Doğanın Dayanılmaz Hafifliği'' yaşadığımız çağda ağırlaşan kültürel, sosyal ve ekonomik koşullar altında bize dayanılmaz bir lezzet sunuyor ve doğa-sanatçı sevgi titreşimlerinin hafifliğini içimizde hissediyoruz.