Online members    
Online members :
Online guests :
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Hakan Derya ÖMÜRLÜOĞLU
 
«« Back
 

 

HAKAN DERYA OMURLUOGLU

(1970, Stuttgart-Almanya)


1970 yılında Almanya'nın Stuttgart kentinde doğan Hakan Derya Ömürlüoğlu, yurtdışında geçen çocukluğunun ardından, gençlik yıllarının büyük bir kısmını İstanbul'da geçirdi.


Uzun yıllar Taksim'de, aynı zamanda kurucusu olduğu ünlü bir caz barın işletmeciliğini yapan Ömürlüoğlu, resmin dışında, müzikle ve edebiyatla da ilgilendi. Doğaya, insana, hayvanlara ve renklere olan hayranlığı, yaşamını resim üzerine kurmasında etkili oldu.


Sanatta, soyut çalışmaların bile, nesnellikten beslenmesinin kaçınılmaz olduğunu ve samimi bir yaratıcılığın ancak gerçeklerden yola çıkıldığında mümkün olabileceğini düşünen Ömürlüoğlu, resimde gerçekçilikle izlenimcilik arasında sürekli olarak bir ikilem yaşıyor olsa da, ilk çalışmalarında gerçekçilik daha çok öne çıktı.


Günümüzdeki gerçekçilik akımının ise, fotoğraf olgusunu görmezlikten gelemeyeceğini, ancak fotoğrafla rekabet edebilen bir gerçekçiliğin kendisini sürdürebileceğini düşünen ressam, bu nedenle yeteneğini özellikle fotorealizm yönünde geliştirdi.


Çalışmalarında; hem suluboya, hem de yağlıboya peyzajları, figüratif çalışmaları ,natürmortları ve para kazanma gayesiyle yaptığı portreleriyle geniş bir konu yelpazesine sahiptir.


Tarihsel ustalardan, Rembrandt, Pierre Auguste Renoır, Jean Auguste Ingres, çağdaşlardan Denis Peterson, Alissya Moonks, Taner Ceylan, Jullio Puentes ve İman Maliki en sevdiği isimlerden bazılarıdır.


Ömürlüoğlu, 2010 yılında yerleştiği Bodrum' da sürdürdüğü resim çalışmalarının yanı sıra, resim dersleri de vermektedir.