Online members    
Online members :
Online guests :
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Hakan KÜRKLÜ
 
«« Back
 
 

HAKAN KURKLU 

 

1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi'nden yüksek lisansını tamamlayarak mezun olan Hakan Kürklü'nün çalışmaları, 10 yılı aşkın süredir lokal ve uluslararası sergilemelerle izleyicisine ulaşmaktadır.

 

2004 "İstanbul'a Direnen Kapı ve Pencereler" İstanbul

2005 "Telvenin İzinde Kahvehaneler" Saraybosna

2006 "renkistan-bul" İstanbul

2008 "Yüzler ve Öyküler" İstanbul

2010 "Wallpaper" İstanbul

2011 "thisisistanbul" İstanbul

 

Katıldığı sergilerden bazıları;

 

2008 "Art Contemporain" Lüksemburg

2009 "LuxArtist" İstanbul

2010 "Past-to-Present" Lüksemburg

2010 "Bir Şehrin Anatomisi" İstanbul

2010 "Hamam Le Bain Turc" Lüksemburg

 

Hakan Kürklü, çöp kutularının, duvarların, terkedilmiş yapıların yüzeylerinde üstüste yapıştırılmış ve sonra çeşitli sebeplerle yırtılmış afişleri fotoğraflıyor. Kolaj tekniğinden tamamen farklı biçimde ekleme, yırtma ve dijital müdahaleler gibi süreçleri dışlayarak oluşan grafik kompozisyonu doğrudan görüntülüyor. Gerek kentsel dönüşüm politikaları, gerekse açık hava şartları ya da kağıt toplayıcılarının çalışma ortamına dahil olması gibi türlü sebeplerle yer ve biçim değiştirmek durumunda olan kağıt, bulunduğu duvar üzerinden sokağın ve kentin belleğine tanıklık etmemizi sağlıyor.

 

Sanatçı Junk::shot ile ilk örneklerini LuxArtIst sergisinde verdi. 2010 Mayıs'ında gerçekleşen "Wallpaper" sergisi ile söz konusu tekniği öne çıkaran yaklaşımını sürdürdü. ‘‘Kâat'' ise, Junk::shot'ı tekniğin ötesinde bir sanatsal tavır olarak benimsetmekte çaba harcayan sanatçının işlerinin olgun ve yetkin bir sentezi olarak okunabilir.