Online members    
Online members :
Online guests :
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Dildar ŞİRZAD
 
«« Back
 

 

DILDAR SIRZAD

(1972, Baku-Azerbaycan)

 

"Sanat ne bir oyun, ne de bir eğlencedir. O, ancak ruhun dışarıya vurarak kendisini göstermesi ihtiyacıdır".

E.G. Benite

 

Dr. Dildar Şirzad 1972'de Azerbaycan, Bakü'de bir sanatçı ailesinde doğdu. Ünlü Azerbaycan Devlet Sanatçısı, ressam Prof. Mehmet Şirzad'ın kızıdır. 1989-1993 yılında Azerbaycan Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu.

 

1998-2002 yılları arasında Sanat Tarihi alanında Yüksek Lisans, Felsefe Doktoru ünvanını aldı. Uzun seneler boyunca Tebriz minyatürleri konusunda araştırmalar yaptı ve eski geleneksel minyatür sanatını çağdaş sanat anlayışıyla karşılaştırarak tez konusunu hazırladı: "Azerbaycan Çağdaş Sanatında Minyatür An'anesi". Bu araştırmadan yola çıkarak Klasik Azeri - Tebriz ve Osmanlı Minyatür sanatına aşık bir kişi olarak nadide tablo çalışmaları yaptı. Tablo çalışmalarında eski klasik an'aneyi ve yeni akımlar esintisini bir araya getirdi.

 

1993 yılından itibaren Türkiye vatandaşı olarak Ankara'da ikamet etmektedir. Akademik sanat eğitimiyle birlikte Türkiye'de senelerce Rusça mütercim - tercüman olarak görev yapmıştır. 1999-2000 yılları arasında Başbakanlık, Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, AKM'de çalışmış ve en son 2002 yılından itibaren Başbakanlık TİKA'da görevini sürdürmektedir.

 

Bir çok kişisel makale, çeviri ve yayını bulunmaktadır. Akademik sanat çevresi içinde merhum Sanat Tarihi Profesörü Sn. Bayhan Karamağaralı ile Ani Şehri kazıları kapsamında araştırma ve çeviri konusunda çalışmalar yapmıştır. Görev yaptığı kurum Başbakanlık TİKA projeleri bazında Balkanlar'da Osmanlı sanat eserleri restorasyonu konusuyla ilgili araştırmaları bulunmaktadır.

 

Dr. Dildar Şirzadova, sanata aşık olan bir sanatçıdır ve çalışmalarıyla eski geleneksel minyatür sanatımıza farklı yorum katmaktadır. Bu anlamda çalışmalarında eski geleneklerimizi unutmama ve daima yaşatma mesajını vermektedir.