Online members    
Online members :
Online guests :
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Çiçek KUMRAL
 
«« Back
 

 

CICEK KUMRAL 

 

Dr. Çiçek Kumral Hacettepe, Ankara ve Gazi Üniversite'lerinde sırasıyla lisans, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını yapmıştır. Halen İnönü Üniversitesi'nde okutman olarak çalışmaktadır. Feminizm, popüler kültür, estetik eğitimi ve sanat eğitimi üzerine makaleleri vardır. Çağdaş sanat ve uygulamalı atölye heykel dersleri vermektedir.

 

"Her düşüncenin doğru bir fiziksel boyutu vardır."

Henry Moore

 

Dili form, ışık, gölge, boşluk ve doku olan bir alanı, sözcüklerle açıklamak kolay bir iş değil. Binlerce yıldır devam eden boşluğu/uzayı formlarla doldurma çabası bir saplantı halinde 20 yıldır kafamın içinde. "Belirsizlik rahatsız edici olabilir fakat, kesin olmak gülünçtür" diyor bir Çin atasözü. Ben de açıkçası neden heykel ile uğraştığımı kesin olarak bilmiyorum. Kaygılarımı, hesaplaşmalarımı ve korkularımı anlama, tanıma ve kabul etme süreci olarak düşünüyorum heykelle olan ilişkimi. Ama hep bir eksiklik; yarım kalmışlık duygusu eşlik ediyor. Bazen basit bir çalışmayı yıllarca sürdürebilirim diye düşünüyorum.

 

Gerçekten heykel yapmaya ne zaman başlayacağım bilemiyorum. Aslında biliyorum: Bu kaotik yaşam ve ruh halinde hiçbirşey denemelerin ötesine gidemez.