Online members    
Online members :
Online guests :
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Hayrinnisa ÇİFTÇİ
 
«« Back
 

 

HAYRINNISA CIFTCI

(Ankara)

 

Ankara'da doğan sanatçının resim serüveni ilkokul yıllarında açtığı ilk resim sergisi ile başladı. Anadolu Üniversitesi Ev Ekonomisi Bölümü'nü bitirdi. Devlet sanatçısı, ünlü ressam Kayıhan Keskinok'un Galeri Sanat Yapımındaki atölyesinde beş yıl aralıksız olarak çalıştı. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Resim Bölümünde Prof. Zafer Gençaydın'ın Sanat Sosyolojisi derslerine devam etti.

 

iki dönem Ankara Ressamlar Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği yapan sanatçı Çankaya Belediyesine ait Baharevleri, ORAN, Dikmen ve Jandarma Genel Komutanlığı'nda resim hocalığı yapmıştır. Eserlerinden biri Bilkent Üniversitesi Hamiye Çolakoğlu Müzesine seçilen sanatçının özel ve resmi birçok koleksiyondadır.

 

Ahmet Yesevi Üniversite Vakfında ve Otellerde eserleri bulunmaktadır.

Hollanda, Brüksel, Belçika, italya (Floransa-ifuzi Müzesi), Roma-Vatikan, Fransa (Paris Lovure Müzesi), Almaya (Köln) gibi ülkelerde birçok müzede sanatsal incelemelerde bulunmuştur.

 

Çiftçi, Ankara Ressamlar Derneği 45. yıl Birincilik ödülü; Şefik Bursalı Resim yarışmasında (2005-2007'de) eserleri sergilenmeye değer görülmüştür.

 

"Yaşadığım, tattığım, kokladığım, büyüdüğüm Ankara'nın resimlerini yapıyorum" diyen; yaşantısını tamamen sanatla yoğuran Çiftçi Ankara tutkunu.

 

Türkiye'de bir ilk olan Çankaya Belediyesi Maltepe Sanatçı Köyünün kurucularından olan Çiftçi yüzden fazla karma sergiye Anadolu'da 30 ilde resim sergilerine katılmıştır. Çalışmalarını Sanatçı Köyünde kendi atölyesinde sürdürmekte olan Çiftçi; Ankara Kadın Ressamlar Derneği, Ankara Ressamlar Derneği, Gessam üyesidir.

 

PERSONAL EXHIBITIONS

 

1975 Polatlı Mehmet Gönenç ilkokulu. Ankara,

1996 Dedeman Oteli, Ankara,

1997 Dedeman Oteli, Ankara,

1998 Milli Kütüphane Sergi Salonu. Ankara,

1999 Milli Piyango Sanat Galerisi. Ankara,

2000 Aysel Gözübüyük Sanatevi. Ankara,

2001 Milli Piyango Sanat Galerisi, Ankara,

2002 Vakıfbank Atakule Sergi Salonu, Ankara,

2003 Anadolu Ajansı Sanat Galerisi, Ankara,

2006 Grand Cevahir Otel Kongre Merkezi,

2009 Doğu Akdeniz Üniversitesi. KAEM, KKTC,

2010 Çankaya Belediyesi Maltepe Sanatçı Köyü, Ankara.