Online members    
Online members :
Online guests :
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Hüseyin İBRAHİMİYE
 
«« Back
 

 

HUSEYIN IBRAHIMIYE

(1952)

 

1952 doğumlu sanatçı, İTÜ Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi. Marmara Üniversitesi İİTİA'da master yaptı. Resme küçük yaşlarda başlayan ve 1970'li yıllarda resim çalışmalarına ağırlık veren sanatçı Orhan Akkaplan Atölyesi'nde çalıştı.

 

Birinci kişisel sergisini 1981'de İran Tebriz Momtaz Galeri'de açtı. 1996'da Almanya Frankfurt Leopold Sanat Galerisi'nde de sergileme yapan sanatçı halen İstanbul'da kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

 

2008'de İstanbul Marjinart Galeri'de iki karma sergide eserleriyle yer aldı. İstanbul Mahi'de Ekim 2008'de bir kişisel sergi gerçekleştirdi.

2009 Mart ayında "Bilinçaltı derinliğine dalış" kişisel sergisiyle Marjinart Galeri'de izleyicisi ile buluştu.

 

***

 

Düşler... Zihnin gizli koridorlarında dolaştığımız, kendimizi bazen bulduğumuz bazen kaybolduğumuz... Uyanıkken hatırlamadıklarımız, gömdüğümüz... Şifreli bilinçaltı denklemleri.... Pembe ya da karabasan düşler, umutlarımız ya da korkularımız...

 

Hüseyin İbrahimiye, "düşlerimde düşünürüm" resimlerinde, kaotik düşsel bir dünyanın kapılarını aralıyor. Akıl oyunları, yanılsamalar, çağrışımlar sezgisel bir biçimde kurgulanıyor.

 

Sembolik ve fantastik tarzıyla dikkat çeken Hüseyin İbrahimiye resmi,  bitmeyen bir hikâyenin zamansız ve mekânsız kesitleri gibi. Sanatçı, uyku halinin sersemliğinde eklektik bir yaklaşımla bu kesitleri birbirine bağlıyor ve her bir tuval sanatçının düşsel macerasının resmini yansıtıyor.