Online members    
Online members :
Online guests :
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Dineke MÜHÜRDAROĞLU
 
«« Back
 

 

DINEKE MÜHÜRDAROĞLU

(1947 Nijverdal-Hollanda)


1953-58 İlkokul Aufkirchen-Almanya
1958-59 Staedtisches Realgymnasium-Almanya
1959-60 Priv. Oberrealschule Berg -Almanya
1960-68 Almelo Erasmus Lyceum-Hollanda
1968 Hotelberufsfachschule Bad Reichenhall
1968 Evlenerek Türkiye'ye geldi. Ankara,daha sonra uzun yıllar Marmaris'te
1997 Ataköy-Gökova'ya yerleşti.


Resim Çalışmaları:


Dineke'nin çocukluğu, doğası, denize, dalgakıranları, yeldegirmenleri ve ressamları ile ünlü bir ülkede, Hollanda'da geçtiği için resim ona hiç uzak değildi. Ataköy'deki evlerin yan bahçesine, eşinin kız kardeşi için modern bir atölye inşa ettiler. Türkiye hasretiyle yanıp tutuşan, ancak resim çalışmalarını Hollanda'da sürdüren kız kardeş Semiramis Öner adına yapılan atölye, çevre resim çalışanların buluşma yeri oldu ve grup çalışmaları başladı.


Bu grup içinde Dineke'de, fırçasını aldı ve küçük fırça darbeleriyle Hollanda geleneksel resim ekolunun izinde son derece etkili resimler, peyzajlar yapmaya başladı.


Benim Gökovam:


Sakar'dan ilk inince, büyük bir sürprizle karşı karşıya kalıyor insan! İnanılmaz bir manzara, taa ufuklara doğru bizi kucaklıyor.
Ve her inişte insanı tekrar büyülüyor, çünkü hep farklı ruh haline götürüyor. Her seferinde merakla nasıl bugün diye heyecan içinde yaklaşıyoruz ve hayran kalıyoruz.


Gökova Körfezi ve ovası, Akyaka ve etraftaki köyler de bizi her mevsimde şaşırtıyor ve hayatımıza güzellikler, heyecan katıyor ve kendimizi burada yasıyor olabilmekle çok şanslı sayıyoruz. Bu güzellikleri görebilmek, yaşayabilmek, aktarabilmek, paylaşabilmek ve en önemlisi koruyabilmek en büyük dileğimiz.