Online members    
Online members :
Online guests :
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Hasan MİRZA
 
«« Back
 

 

HASAN MIRZA

(1967, Manyas)

 

1967 yılında Manyas'ta dünyaya geldi. 1991 yılında; Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Resim Bölümü, Resim Anasanat dalından mezun oldu. Halen Bursa Zeki Müren Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde görev yapmaktadır.

 

Sanat eleştirmeni Ümit Gezgin Hasan Mirza resimleri için şöyle diyor;

 

"Kendine özgü bir estetiği temellendirmiş sanatçılardan biri de Hasan Mirza. Zorlamasız bir biçim-içerik özelliğine sahip onun sanatı. Gerek doğa izlenimleri, gerek doğa, insan ve nesne estetiğiyle birlikte harmanlanmış oluşumlar; biçim dilinin kendine özgü kulvarına ifadenin tüm özgür imkanları kullanılarak taşınmış.

 

Klasik  resim tekniğinin kendine özgü yapısının dışında da arayışları olan bir sanatçı Hasan Mirza. Deri parçacıklarını özgün bir disiplin kimliğiyle realist bir tutum içinde kullanırken, resme boyut ekleyerek anlam kattığının da bilincinde. Resmin uzun soluklu bir uğraş, bir özgürlük ve ifade mücadelesi olduğunun farkında olduğu gibi.

 

Seçkici bir özelliği var Mirza'nın; gerek renk seçiminde, gerek kompozisyon duyarlılığında bunu gösteriyor; ayrıca yeniliğe açık bir tutumu da var; bu derilerden faydalanma, onu estetiğinin biçim diline dönüştürme kabiliyeti, her tür malzemeyi kullanabilme yetenek ve yeterliliğini ortaya koyuyor sanatçının.

 

Onun estetiği değişim değeri üzerine de oturuyor aynı zamanda. Statik bir yapı yok eserlerinde. Yeniye açık bir tutum; açık koyu renk değerlerini harmanlamasından, farklı konuları seçmesine kadar, hatta yeni teknik beceriler sergilemesine kadar uzanıyor. Giderek sanatçı, resmi resim olarak algılıyor, onun bir biçim- içerik  realitesi olduğunun ayrımında. En başında da, sanatın temelde bir biçim olgusu olduğunun farkında. O biçimi de gerçekçiliğin kendine özgü yalın ifadesinde arıyor sanatçı.

 

Bir ressam olarak Hasan Mirza özgün bir üsluba sahip; bu üslubu her konuyu içselleştirip, biçim diline dönüştürecek kadar da yetkin. Yeniye ve değişime açık tutumunu her sergide, her sanat yapıtında ileriye taşıyarak götüreceği açık olarak görülüyor.."