Online members    
Online members :
Online guests :
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Dilek IŞIKSEL
 
«« Back
 


DILEK ISIKSEL

(1948, Ankara) 

 

Ankara'da doğan Dilek (Yetkin) Işıksel, Üsküdar Amerikan Kız Lisesi'ni bitirdikten sonra, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesin'den 1972 yılında mezun olmuş, 1996 yılına kadar çeşitli eğitim kurumlarında resim ve sanat tarihi dersleri vermiştir. 1997 yılından beri Istanbul-Beyoğlu/Kuledibi'ndeki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

 

1972'de mezuniyetinden itibaren muhtelif yıllarda ve şehirlerde 27 kişisel sergi açmış, yurt içi ve dışında 70 den fazla karma sergiye eser vermiştir. Yurt dışı çalışmalarına 2004 yılında Paris de MAC 2000 Sanat Fuarı ve 2006 da yine Fransa da Sanary sur Mer Biennali gibi uluslararası etkinliklere katılarak devam eden sanatçı son kişisel sergisini Kasım 2007 de İstanbul Arnavutköy Sel-vin Sanat Galerisinde açmıştır.

 

Yurt dışı ve yurt içinde resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

 

Işıksel'in resimlerinin teması zengin kültürel geçmişiyle muhteşem İstanbul'dur. Sanat hayatının 30. yılında gerçekleştirdiği "Tarihi Yarımada" adlı sergisinden bu yana İstanbul'un 2000 yıllık kültür mozayiğini şekillendiren camiler, Ayasofya ve melekleri, atölyesinin de yer aldığı Galata çevresi, iç mekanlar ve zaman kavramı kompozisyonlarının özünü oluşturmaktadır.

 

Sayın Talat Halman'ın 2004 yılındaki sergiyi 17. Ocak'da ziyaretinde anı defterine yazdığı satırlar, Işıksel'in eserlerini çok güzel açıklamaktadır :

Sayın Işıksel'in eserleri soyadından da ilham alarak birer "ışık seli" olmuş. Hem de birer renk ve hareket ayini. İstanbul'un ruhunu ne güzel yansıtıyorsunuz. Bedri Rahmi'nin ruhu da şad olmuştur. Benim gözüm gönlüm yüceldi. Işıksel sanatı, Türkiye'ye, istanbul'a, dünya estetiğine ulu bir armağan. Vargücümle kutluyorum."

 

Dilek Işıksel'in resimleri hakkında yorumu;

 

İstanbul şehri yüksek temposu ve enerjisi, kendini yenilerken yorgun düşmesi, çok katmanlı kültürü, farklı inançların kutsal mekanları ve melekli kubbeleri ile sanki dünyamızın merkezi.... Ben de kuleleri, mevsimleri, kuşları ve laleleri gibi onun bir parçasıyım. Kubbeden yola çıkarak geliştirdiğim zaman çarkı, çark- ı felek, İstanbul'un yüksek dinamiğini temsil eden bir simgedir. Resimlerdeki kemerler, laleler, kuşlar dişil; kuleler, balıklar eril enerjiyi temsil ediyor. Su - Haliç ve Boğaz - uyumu; çark-ı felek de dengeyi ve yükselişi içinde barındırır. 

 

 

Genelde yağlıboya, kuru pastel ve çini mürekkebi ile çalışan Işıksel`in resimlerinin teması natürmortlar, Kalamış - Fenerbahçe peyzajları, deniz ve deniz dibi, balıklar, denizkızları iken sanat hayatının 30. yılında gerçekleştirdiği "Tarihi Yarımada" adlı sergisinden bu yana zengin kültürel geçmişiyle muhteşem İstanbul`dur. İstanbul`un 2000 yıllık kültür mozayiğini şekillendiren camiler, Ayasofya ve melekleri, atölyesinin de yer aldığı Galata kulesi ile çevresi, iç mekanlar, zaman kavramı kompozisyonlarının özünü oluşturmaktadır. Ancak eski motifleri: Laleler ve balıklar da İstanbul`u simgelediklerinden resimlerde varlıklarını sürdürmekte, böylelikle sanatçının tüm temaları toplu halde görülmektedir.