Online members    
Online members :
Online guests :
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Çiğdem MENTEŞOĞLU
 
«« Back
 

ÇİĞDEM MENTEŞOĞLU

1995-1999 Trabzon Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü
2000-2001 Gazi Üniversitesi Resim ? İş Eğitimi Bölümü
2001-2004 Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü, Gençaydın Atölyesi
2002-2003 Orhan İlyas Resim ve Heykel Kursu, Heykel Çalışmaları, Kadıköy/ İstanbul
2004-2005 Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ana Sanat Dalı Yüksek Lisans Programı

2005-2006 AB Eğitim Programı Erasmus Bursu ile Çek Cumhuriyetinde Litografi ve Fotoğraf eğitimi ve özel çalışmalar. Bu süreç içerisinde Çek Cumhuriyeti, Polonya, Almanya'da Çeşitli müzeler ve okullarda araştırma ve gözlemler.
Eylül 2007 Yüksek Lisans Muhalif Hayaller adlı tez çalışması.

SANATÇININ YORUMU

Resimlerimde, gözümü açtığım an'da gördüğüm herhangi bir manzarayı, bir nesneyi, dağı, kuşu, böceği, görüntüyü değil; yoğunluğunu iliklerimde hissettiğim, soluğumu kesen, varıma şükran olduğum an'ların görsel dışavurumunu yakalamaya çalışıyorum.

Portre benim için, (anlık dışavurumlarda da olsa) kişinin ruhunda ve kafasında içinde dolaşan düşüncelerin en sahici, en açık, en etkili ifadesini yakalayabileceğim bir dışavurum ekranıdır. Hep güçlü olmaya çalışan insanlar, sahteleşir, donuklaşır, yalan bir görüntü asılır yüzlere. Anlık duruşları, bakışları, refleks halindeki ifadeleri hayalde canlandırmam, kontrol dışında ortaya çıkan ifadeyi yakalamak, samimi ve patavatsız olan sözsüz iletişimi yakalamak isteyişimdendir.

Muhalif Hayaller; maddileşen, duygularını bastıran dünyaya karşı; İlişkilerde yaşanan kişisel deneyimler, duygusal dönüşümler, yüreğimde ve beynimde açılan izler üzerine kurulan hayallerdir. Bu kurgular, manevi dünyada biçimlenir. Hisler, yaşanışlar, an'lar görsel imgelerle, simgelerle, soyutlamalarla, kimi zamanda gerçekçi bir anlatım dili kullanılarak betimlenir. Ruhun farklı algılarına, düşünce ve kurgularına, yaratılan hayale göre beliren bu dil çeşitliliğini samimi ve zengin bir görsellik sağladığını düşünüyorum. Bu anlamda kendimi sınırlamak istemiyorum.