Online members    
Online members :
Online guests :
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Halil AKKURT
 
«« Back
 

HALİL AKKURT
(1949, Erzurum)

Bir Portre, Bir İnsan, RESSAM HALİL AKKURT

1949 yılında Erzurum'da doğmuş, küçük yaşta ana kucağından mahrum, doyasıya ana sevgisi tadamadan büyümüş baba ocağında. Ana bilmiş, ana bellemiş Anadolu'yu...

Sevgiye hasret, bulmuş bir yerlerden boyayı fırçayı; Anadolu'nun kucağında, k?h nehir olmuş akmış, k?h dağ olmuş göğe ermiş, ekin olmuş, çiçek olmuş, ağaç olmuş, dal olmuş, tuval bahçesinde renk ve ışıklarla oynamış..

1962 yılından beri, realist, sürrealist, natürmort, soyut, empresyonist, doğa, köy, manzara, portre, poster ressamı olmuş, sanatıyla dergilere konu olmuş, haber olmuş, takdir ve taltifler toplamış ama, içindeki sevgi açlığını dindirememiş.

?Ana sevgisini tadamadan küçük yaşta anamı kaybettim, halimden yetimler anlar? diyor.

Bir de kavalı, meyi tanımış, sesindeki yanık hava önce kalbini vurmuş, sonra da dinleyenlerin kalplerini çalar olmuş.
Hani derler ya, ?atlet komple' bu insanda ?sanat komple'. Bazen bir mani, bazen bir türkü, saatlerce sohbet etsen de doyamazsın. Nuri Sesigüzel'den mi, Ahmet Sezgin'den mi, Ali Ekber Çiçek'ten mi; ne istersen var. Yeni sesiyle mi, eski sesiyle mi, hepsi akıp insanın ruhuna işliyor.
Saf, tertemiz, katıksız, buram buram, sıcacık ekmeği gibi Anadolu'nun. Yaptıkları izlemeye, söyledikleri ve meyi dinlemeye doyumsuz.
Katığına ortak, duygularına sırdaş arayıp duruyor. Evliya Çelebi gibi gönül gezgini. Fırça, tuval ve boyalarla karşılaştığında ise renklerle dans ediyor.

Eğer onu tanırsanız, sevgi çağlayanında kalbinizin yerinden fırlayacağından korkun.

Devletin her kademesine sanatıyla ulaşmış olsa da; ondaki tevazu, takdire şayan. Söylenecek söz çok, fakat artık susmak, dinlemek ve sanatını gıptayla izlemek lazım.


İ.Yavuz GÜNGÖR