Online members    
Online members :
Online guests :
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Çerkes KARADAĞ
 
«« Back
 

ÇERKES KARADAĞ
(1953, Kağızman-Kars)

İlk, orta ve lise eğitimini Ağrı'da tamamladı. Sanatçı öyküler yazmış ve bir tiyatro grubu kurmuştur. 1978 yılında Ankara'da Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nden mezun oldu. Karadağ, 1985 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Grafik Bölümü'nde lisansını tamamlamıştır.

1971 yılından bu yana grafiker, reklam yönetmeni, yayıncı, tanıtım fotoğrafçısı, film denetçisi, olarak çalışmıştır. Karadağ fotoğraf sanatı üzerine çalışmalarının yanı sıra kuramsal kitaplarıylada ülkemizde tanınmıştır.

Sanatçı birçok üniversitede ve kamu kuruluşlarında konferanslar vermiştir. Karadağ Kültür Bakanlığının belgesel film ekibinde de yer almış, Ulusal ve uluslar arası birçok bienal ve sergilere çağırılmıştır. Yurtiçi ve yurtdışında fotoğraf konusunda birçok ödülü vardır.

SANATÇI YORUMU

Fotoğrafın sadece deklanşöre basmak olmadığını; bir fotoğrafçının düşünsel, entelektüel alt yapısının sağlam olması gerektiğini vurguluyor Karadağ.


"Beni fotoğrafın öncesi de ilgilendiriyor. Çünkü fotoğrafın öncesinde ciddi bir düşünce havasını, atmosferini yaşıyorsunuz. Ama bir fotoğrafın sonrasında üzerine kurduğum dünyayı iyi biliyorum. Çünkü bir fotoğraf benim düşlerimin veya hayal ettiğim şeylerin karşılığıdır. Çünkü o görüntüler ortaya çıktıktan sonra asıl serüven başlar."