Online members    
Online members :
Online guests :
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Deniz BİLGİN
 
«« Back
 

DENIZ BILGIN

(? -1999)

Deniz Bilgin, 1973'te girdiği İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne bir yıl devam ettikten sonra 1974'te İngiltere'ye giderek London College of Printing'de grafik okumaya başladı. Londra'daki eğitimini 1979 yılında tamamlayan sanatçı, aynı yıl Singapur'a gitti ve Singapur National Museum'da bir karma sergiye katıldı. 1980'de Türkiye'ye dönen Deniz Bilgin önce kumaş üzerine resimler yaptı, ardından kurukalem, mürekkep, suluboya ve 80'lerin sonundan itibaren resmine hakim olacak guaşı keşfetti.

Aynı yıllarda eserleri İstanbul'da açtığı sergiler ile çeşitli kitap ve dergilerin kapaklarında izlenmeye başlandı. 1987 yılından itibaren Metis Yayınları tarafından yayımlanan Defter dergisinin kapak resimlerini Deniz Bilgin yaptı. Çalışmaları ayrıca, aralarında Latife Tekin, Lale Müldür, Murathan Mungan, Bejan Matur, Alberto Moravia, Henri Troyat ve Ursula Le Guin'in de bulunduğu pek çok yazarın kitap kapaklarında yer aldı.

Deniz Bilgin'in eserleri ilk kez ölümünden beş yıl sonra, İstanbul Karşı Sanat Çalışmaları tarafından düzenlenen kapsamlı retrospektif sırasında topluca izlendi.