Online members    
Online members :
Online guests :
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Haluk ÖZDEN
 
«« Back
 

HALUK ÖZDEN

İstanbul-Moda'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Galatasaray Lisesinde tamamladı. Fransa'nın, Grenoble kentinde bir yıl ekonomi okudu. Ardından Türkiye'ye dönerek Mimar Sinan Üniversitesinin (İ.D.G.S.A.) Grafik Sanatlar Bölümüne girdi. 1983 yılında yüksek lisans diplomasını üstün başarıyla alarak mezun oldu. 90'lı yılların başlarına kadar geçen dönemde serbest grafik çalışmaları yaptı. Ardından, bunları tamamen bırakarak tuval resmine yoğunlaştı. Birçok özel ve tüzel koleksiyonlara resim verdi, karma sergilere katıldı ve kişisel sergiler açtı.

İlk dönem resimlerinde biraz da tekniğinin ana tanığı imkanlarla fotorealist öğelere ağırlık vererek fantastik ve gerçeküstücü kurgulamalara başvurdu. Ancak fizik-üstü gerçeklikleri de ön plana çıkarma eğilimiyle, bunu en iyi ifade tarzı olarak gördüğü soyut resme yöneldi. Her iki anlayıştaki resimlerini de beraber sunduğu üçüncü sergisinin ardından, ?'evrensel hareketin özüne nüfuz etme çabasının bir ürünü olarak tanımladığı ve ?'Kinesis'' (hareket, devim) adını verdiği dördüncü sergisiyle birlikte geometrik soyut tarzda yapıtlar ürettiği yeni bir döneme girdi.

Sanatçı, 2003 yılında başlattığı soyut arayışlarını derinleştirerek sürdürüyor. Sekizinci kişisel sergisinde geometrik soyut tarzını minimalist bir eğilimle öne çıkarırken, mükemmelin izini süren yaklaşımıyla da tablolarını farklı boyutlara taşıma niyetini ortaya koyuyor.