Online members    
Online members :
Online guests :
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Hamit YALCIN
 
«« Back
 

 

HAMIT YALCIN
(1958, Elazig)


Fotoğraf sanatçısı Hamit Yalçın 1958 yılında Elazığ'da doğdu. 1964Yılından itibaren Ankara'da yaşamaya başlayan Yalçın sanat hayatına küçük denecek yaşlarda başladı. Henüz 13 yaşındayken tanıştığı fotoğraf ve fotoğraf sanatı, onda bir tutkuya dönüştü.
1977-1980 yılları arasında profesyonel gazetecilik ve foto muhabirliği yaptı.. İlk fotoğraf sergisini 1982 yılında Ankara'da açtı.

Daha sonra yurt içinde ve yurt dışında birçok kişisel sergiler açtı, karma sergilere katıldı..
1983 yılında Ankara'da açtığı kendi atölyesinde reklam fotoğrafçılığı hizmetleri vermeye başladı. Bu arada doğa fotoğrafçılığı ve "Anadolu Manzaraları" çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bunları Turizm konulu çalışmaları takip etti. Kültür ve Turizm Bakanlığının Türkiye'yi tanıtıcı broşür ve kataloglarında fotoğrafları yayınlandı. Birçok özel ödül ve mansiyon kazandı. Bunların içerisinde 1986 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ?'Güzel Fotoğraf Ödülü" o'nun aldığı ödüllerin en anlamlısı oldu.

Hamit Yalçın ayrıca belgesel film dalında da eserler verdi. Dört bölümlük Köşkler Kasırlar belgeseli televizyonlarda sıkça yayınlandı. Birçok reklam ve tanıtım filmlerinin yönetmenliğini yaptı. Hamit Yalçın; Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği
(GESAM) üyesidir.

Yaşadığı kent Ankara'nın değişen ve gelişen yüzünü, tarihi, kültürel ve kentsel dokusunu fotoğrafik açıdan çalışmak ve ortaya çıkartmak, gelecek nesillere bir miras bırakmak adına yaptığı en kapsamlı çalışması olarak görülmektedir. Bu kapsamda Ankara'da, Kızılay Metrosu Sanat Galerisi'nde açtığı Dört Mevsim Ankara sergileri yoğun ilgi görmüş; "Ankara'da Sonbahar" adlı fotoğraf sergisi 2003 yılında Moskova'da, "Ankara Akşamları"
adlı fotoğraf sergisi de geçtiğimiz yıl Pakistan'ın başkenti İslamabad' ta, daha sonra da 17 Ocak 2006'da Ankara Kızılay Metro Sanat Galerisi'nde sergilenmiştir.. Hamit Yalçın son olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2005 - 2006 eğitim öğretim yılında okutulan ilköğretim ders kitaplarının tümünün fotoğraf editörlüğünü yapmıştır. "Sonsuzluğa Bırakılan İzler" adlı tematik fotoğraf sergisinin, Ankara'dan sonra, İstanbul, daha sonra da, Paris'te fotoğraf severler ve sanat dünyasıyla buluşması planlanmıştır.