Online members    
Online members :
Online guests :
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Hasan AKIN
 
«« Back
 


HASAN AKIN
(1942, Aksaray)

Born in Aksaray, in 1942. He graduated from Gazi Institute of Training, Department of Fine Arts in 1969. From the year of 1978 he has been teaching at Gazi University Faculty of Fine Arts. At the same Faculty he had his Degree and also Proficiency in Fine Arts in 1985. In the year of 1987 he became the Assistant Professor as lecturer. He is still a lecturer in The Gazi University Faculty of Fine Arts, Main Art Department

He continues his works and had 20 personal exhibitions of paintings, and joined many exhibitions with others, In some of the competitive exhibitions he gained two prizes, three honourable mentions, one honour prize. He also made researches, investigations and observations in the museums of Germany, Holland and Belgium.

AWARDS


1974 DYO Resim Yarışması, Mansiyon
1977 DYO Resim Yarışması, Onur Belgesi
1978 DYO Resim Yarışması, Mansiyon
1979 DYO Resim Yarışması, Mansiyon
1984 DYO Resim Yarışması, Ödül
1984 45.Devlet Resim ve Heykel Sergisi, Ödül

 

*   *   * 

 

Ferhat Özgür'e göre; Hasan Akın'ın doğa kaynaklı pastelleri, suluboyaları ve desen notları boyasallığa giden araçlar olmanın ötesine geçerek, başlı başına birer amaç oluyorlar ve doğaya duyulan saygıyla birlikte çok ciddi ve özgür diyalogların sonucunda oluşuyorlar. Amaç, kavrananın ve duyumsananın resimselleştirilmesi ise bu amacın ötesindeki sınır çizgisi asla ihlal edilmiyor, nesneler son derece arı-duru, duygu ve istem yoğunluklarıyla yüklü, renk ve leke ilişkileri sağlam, armonik, asla katı ve belirlenmiş sistemler şeklinde yer almıyorlar, derinlikli bir görme eylemi sonucunda var olabiliyorlar, ancak.

 

Ferhat Özgür