Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Ayhan TURKER
 
«« Geri dön
 

 

 AYHAN TÜRKER
(1938, Diyarbakır)

Ayhan Türker 1938 yılında Diyarbakır`ın Çermik ilçesinde dünyaya geldi. Orta öğrenimi sırasında Turan Erol'un öğrencisi olarak ilk resim çalışmalarına başladı. 1957-1960 yılları arasında  Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde okudu. (şimdiki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Okulu Yüksek İç Mimar olarak bitirdi. 1963-1995 yılları arasında iç mimar ve mobilya mağazası sahibi olarak mesleki faaliyette bulundu. Bu süre zarfında resimden hiçbir zaman kopmadı ve evindeki atölyesinde devamlı olarak çalıştı. İlk sergisini 1985 yılında Beyoğlu Vakko Sanat Galerisinde açtı, o tarihten günümüze kadar resim çalışmalarını çok yoğun bir şekilde ve aralıksız olarak sürdürmektedir. Birçok kişisel sergi açtı ve karma sergilere katıldı. Birçok  seçme koleksiyonlarda, Cumhurbaşkanlığı Köşkünde, banka ve müzelerde eserleri bulunmaktadır. Sanatçının; 2.000 yılında metnini Prof. Kaya Özsezgin'in yazdığı (Ayhan Türker Bir İstanbul İzlenimcisi) adında basılmış bir kitabı bulunmaktadır.


Günümüzde empresyonist  tarzın en önemli ressamlarından olan Ayhan Türker; sanatseverlere İstanbul masalı sunuyor...
Sanatçı, İstanbul şehir pitoreskini tuvaline aktarırken bir taraftan belgesel niteliğinde kalıcı eserler üretmeye devam ediyor. Özellikle Çınaraltı, Kandilli, Göksu, Bebek Koyu, İstinye Koyu, Yeniköy  boğaz sırtlarından yaptığı doyumsuz peyzajları ve natürmortları yurtiçi ve yurtdışında çeşitli özel koleksiyonlarda ve müzelerde yer almaktadır.

Yağlıboya ve suluboya tekniğini, doğa gözlemine dayalı bir anlayış düzeyinde, izlenimci duyarlıkla dirsek temasını yitirmeyen bir doğrultuda sürdürdüğü resimleri, peyzaj ve ölüdoğa konuları çevresinde gelişmektedir.