Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Asaf Zeki YUKSEL
 
«« Geri dön
 

 

ASAF ZEKİ YÜKSEL   
(1961, İstanbul)

 

1982-1987 yillan araında, Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü'de öğrenim gördü. Ayni kurumda yüksek lisans yaptı. 1989-199O yıllannda, İstanbul ve Zürih'te Türk ve İsviçreli sanatçılarla ortak sergiler gerçekleştirdi. İlk sergisini 199O'da, İstanbul'daki Teşvikiye Sanat Galerisi'nde açtı. Asaf Zeki Yüksel, halen resim çalışmalarına serbest olarak İstanbul'da devam etmektedir.


Aynı zamanda müzisyen olan Asaf Zeki Yüksel, Dinar Bandosu'nda ney, klarnet, theremin, saksafon ve kendi yaptığı enstürmanlar da dahil olmak üzere birçok enstrüman çalmakta, ayrıca vokal yapmaktadır.


Dinar Bandosu ile 3 albüm ve 100 den fazla konser verdi. Müzik ve farklı  disiplinlerle beraber yaptığı performanslarla beslenip, yıllarca eğitilen, aklının uzantısı, kendine yabancı usta sağ elim dedigi elle resim yapmayı reddedip, kalbimin uzantısı acemi saf çocuksu elim dediği sol elle resim yapmaya başladı. Böylelikle kapalı formları açabilmek, desen resminden boya resmine geçebilmek, içindeki çocuksu coşkuyu dışa vurabilmek, özgür ruhunu kapitalist üretim sisteminin dişlilerinde yok olmasına izin vermemektedir.


Sadece kendi olabilmek, kendini ifade edebilmek için. Raslantısallığını ve bilinçaltının mantık dizgeleriyle konuşturularak, şiire dönüştürmek, üretim ilişkilerinin kusmuklarıyla oynarken, başkaldırıyı içinde barındıran "UÇMAK" üstüne resimlerini üretti. Kuşlar özgür ruhunun tuval üzerinde simgesel dışa-vurumudur.


Sanatçının, çıplak figür üzerinde odaklaşan ve düşsel kurgu dünyası ile temellenen resimlerinde, dışa vurumcu bir üslup ağır basmaktadır.

                   
ÖDÜLLER

 

1986 Viking Özgünbaskı Resim Yarışması (Mansiyon)