Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Hüseyin BİLGİN
 
«« Geri dön
 

HÜSEYİN BİLGİN
(1942, Çamlıca - Edirne)

İlkokuldan hemen sonra girdiği Kepirtepe Köy Enstitüsü - Kepirtepe Öğretmen Okulu'ndan mezun oldu. Birkaç yıl köy ilkokulu öğretmenliğinden sonra 1962 yılında kazandığı GEE Resim-İş Bölümünde Nevide Gökaydın, Adnan Turani ve Turan Erol gibi değerli hocaların öğrencisi olarak 1966 yılında mezun oldu. İvriz Öğretmen Okulu Resim öğretmenliği görevindeyken 1969 yılında kazandığı yurtdışı eğitim bursu ile Kassel Güzel Sanatlar Akademisinde uzmanlık eğitimini 1973'te tamamladı. 1973 -1978 yılları arasında Samsun Eğitim Enstitüsü, 1978 -1983 yılları arasında GEE Resim-İş Bölümünde öğretmenlik ve yöneticilik görevlerinde bulundu.

1983'ten sonra Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar Bölümünün kurucu öğretim üyesi ve başkanı olarak görev yaptı. 1993 te profesör oldu. Bu bölümün kısa zamanda etkin ve saygın bir kimlik kazanmasını sağladı. 1997'de bu kurumdan emekliye ayrıldı. Sanatçı, çalışmalarını Ankara'da sürdürmektedir.

Hüseyin Bilgin, özellikle yurt dışında Özgün baskı dalında yoğunlaştırdığı gravür ve litografi çalışmalarında Karagöz öykülerine bağlı geleneksel motiflerimizden yola çıkarak başarılı düzenlemeler gerçekleştirdi. Daha sonraki yıllarda yağlıboya ve suluboya çalışmalarına ağırlık verdi. Bu çalışmalarda konu ve kompozisyon olarak doğayı çıkış noktası almakla birlikte yüzeyci - soyutlamacı bir yol izledi.

Birçok kişisel sergi gerçekleştirdi. 1975'te 36. ve 1981'de "42. Devlet Resim Sergilerinde Başarı Ödülü, 1976'da "Monaco Uluslararası Resim Yarışmasında Büyük Ödül, 1980'de "2. Balkan Ülkeleri Bükreş Bienali"nde Başarı Ödülü kazandı.