Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Habip AYDOĞDU
 
«« Geri dön
 

 

HABİP AYDOĞDU
(1952, Konya)

İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nda sanat eğitimini tamamladı. İlk kişisel sergisini 1976 yılında Oran'da açan sanatçı, beşi yurtdışında olmak üzere, elliye yakın kişisel sergi açtı. Pek çok karma sergiye katıldı.

 

Yurtiçi ve yurtdışı yarışmalarda on iki ödül kazanan Aydoğdu'nun ödülleri arasında 21. DYO Resim Yarışması Ödülü ile 8. Asya Sanat Bienali Şeref Ödülü de yer almaktadır.

 

1988'den beri çalışmalarını Ankara'da sürdürmekte olan sanatçı, sanatı ile düş-düşünce ile hayatı dönüştürme çabası içinde olduğunu ifade etmektedir.

 

*  *  *

 

Habip Aydoğdu, daha önceki çalışmalarında da zaman zaman kullandığı nesneleri, son dönem işlerinde oldukça yoğunlaştırmış... Aydoğdu, ağaç, metal özellikle taş gibi objeleri, üslubunca tuval resmi ile bütünleştirmekle kalmamış, adeta resmin ruhuna işlemiştir. Nesneler biçimleriyle, dokularıyla ve özellikle içerdikleri kavramsal çağrışımlarla, Habip Aydoğdu resminin simgesel anlatım gücünü daha etkili kılmış.

 

Kompozisyonun orta yerinde bir taş... Bu taştan yola çıkarak her şeyi sorgulayabilirsiniz... Betonlaşmaya karşı doğanın direncidir, diyebilirsiniz... Düşmanca saldırıların, recmdeki şiddetin nesnesi, kavgaların aracıdır derseniz, başka bir yola çıkarsınız... Doğanın binlerce yılda yonta yonta yarattığı bir eserdir, ya da doğal bir heykeldir, derseniz düşünceye daha farklı bir kapı açarsınız. İnsanoğlunun belli başlı gelişim evrelerine adını veren taş, yerinde ağırdır...

 

Habip Aydoğdu'nun resimlerinde, diğer nesneler gibi, taş da tam yerini bulmuş, gediğe oturmuştur.

 

ALMELEK SANAT GALERİSİ