Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Ayhan KOPRULU
 
«« Geri dön
 

AYHAN KÖPRÜLÜ
(1927, İstanbul)


9 Haziran 1927 yılında İstanbul Kızıltoprak'ta doğdu. İlk, orta ve liseyi Ankara'da tamamladı. A.Ü. Tıp ve Hukuk Fakültesine devam ettiyse de her ikisini terk ederek 36 ınci dönem yedek subay okuluna gitti. Resim eğitimine ünlü ressam Sami Lim ile birlikte peyzaj çalışmaları ile başladı. Terhisinden sonra 1952 senesinde babasının görevli olduğu İspanya'ya Madrid'e gitti. Burada çok ünlü İspanyol asıllı ressam Don Pedro Matheu Atölyesine, bir yetenek testinden geçtikten sonra, kabul edildi. Onunla birlikte 4 yıl çalıştı. Bu dönemde Prado Ressam ve Heykel Müzesi'nde incelemelerde bulunarak Velazquez, Goya, Tiziano ve Remrand gibi dünyaca ünlü ressamlardan kopyalar yaptı. Ayrıca, Madrid'de Circulo Bellas Artes'te (Güzel Sanatlar merkezi) 4 yıl boyunca desen ve yağlı boya çalışmaları yaptı.

1955 yılında Madrid'de evlendi. 1956 yılında yurda döndü. İlk kişisel sergisini 1957 yılında Türk Amerikan Derneği'nde açtı. 50 yılı aşkın bir süredir sanatla iç içe olan Ayhan Köprülü, Paris, Roma, Londra ve Amsterdam'daki tüm müzelere giderek incelemelerde bulundu. Aşağıda şahsi sergileri belirtilen Ayhan Köprülü, T.C. Ziraat Bankası'nın "Çağdaş Esintiler Sergisi" dahil olmak üzere bir çok karma sergiye katıldı.

Sanatçı, Eski Ankara Güzel Sanatlar Cemiyeti ile Ankara Ressamlar Derneği üyesi olan sanatçının yurt içi ve dışında özel koleksiyonlarda çok miktarda resimleri bulunmaktadır. Çalışmalarını Ankara'da atölyesinde sürdüren sanatçının Milli Piyango Talih Kuşu Sanat Galerisi'ndeki sergisi 16 ınci kişisel sergisidir.

KİŞİSEL SERGİLER

1957 Türk Amerikan Derneği
1968 T.P.A.O. Sergi Fuayesi
1969 T.P.A.O. Fuayesi 5 li grup sergisi (Orhan Kılıç, Meldan Akdur, Cezmi AYdınoğlu, Nihat Tandoğan, Ayhan Köprülü)
1984 T. İş Bankası Meşrutiyet Galerisi
l 987 Galeri Z
1989 Galeri Z
1992 Galeri Z
1994 Galeri Z
1995 Gürpınar Sanat Galerisi
1996 Galeri Z
1998 T.C. Ziraat Bankası Kültür Merkezi Mithatpaşa Galerisi
2000 Galeri Gözde
2002 Halk Bankası Farabi Sanat Galerisi
2003 T.C. Ziraat Bankası Kuğulu Sanat Galerisi
2005 T.C. Vakıf Bank Atakule Sanat Galerisi