Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Alpaslan UCAR
 
«« Geri dön
 


ALPASLAN UÇAR
(1971, Çorum)

 

Alpaslan Uçar, 1971 yılında Çorum`da doğdu. 1989-1993 yılları arasında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü'nde Lisansını tamamladı.


1993-1995 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde Yüksek Lisans Programına devam etti. 1995-1998 yıllarında MEB'nın açmıs olduğu sınavı kazanarak, Master's egitimi almak için devlet bursuyla, ABD New York eyaletine gönderildi ve Rochester Institute of Technology, School of Art & Design, Master of Fine Arts derecesini başarıyla tamamladı.
 

1998-2003 yılları arasında, AİBÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı'nda Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2003 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Bölümü'nde Doktora Eğitimine başladı. 2005-2006 yılları arasında Accademia di Belle Arti, L'Aquila, İtalya`ya gönderilen sanatçı, 2007 yılında Doktora derecesini aldı. 2008 yılında AİBÜ Eğitim Fakültesi Resim Bölümü'nde Araştırma Görevlisi Dr. olarak çalışmaya başlayan Alpaslan Uçar, aynı yıl Yardımcı Doçent Doktor unvanını aldı ve Turkish Cultural Foundation Post Doctoral Fellowship bursunu kazandı.
 

Şu ana kadar toplam beş ödül kazanan Alpaslan Uçar, yurtiçi ve yurtdışında yüz elli den fazla jürili yarışma ve karma sergiye katılmıştır. Amerika, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve Portekiz'de kişisel ayakkabı tasarımı, resim ve heykel sergileri açan sanatçı; yurtdışında on bir, yurtiçinde yedi, toplam on sekiz kişisel
sergi gerçekleştirmiştir.
 

2009 yılında ‘Marquis Who's Who' tarafından alanında en iyi sanatçılardan biri seçilen Alpaslan Uçar, 2010 yılında Doçent Dr. unvanını aldı. İkinci Post Doktorasını, 2011 yılında Parsons, The New School, New York City, ABD'nde gerçekleştirdi. Halen Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı olan Doç. Dr. Alpaslan Uçar ileri düzeyde İngilizce ve İtalyanca bilmektedir. Sanatçının eserleri yurtiçi ve yurtdışında pek çok özel koleksiyon ve sanat müzesinde yer almaktadır.

 

Alpaslan UÇAR;  yıllardır sabırla tasarladığı haute couture/kişiye özel kadın ayakkabı tasarımlarını geçekleştirmek hayali ve amacıyla, ayakkabı temasını sanatın farklı disiplinlerinde sembolik ve şiirsel bir tatla aktararak, onlara estetik birer ruh katmayı başarmıştır.
 

Farkında olduğu zengin ve ihtişamlı Türk kültürünü gururla yansıtan Alpaslan Uçar, belirlediği öznel nesneleri ve tutkularını: söz gelimi; kadın ayakkabıları, kedisi Pudra, New York ve İstanbul'a olan hayranlığı, ısırılmış kırmızı elmalar, muhteşem
 

Anadolu kilimleri, bozuk paralar, kırık ayna parçaları, kumaşlar, kürkler, danteller, çakıl taşları, mektup pulları ve sandalye imgelerini sıkça, samimi ve plastik bir dille harmanlayarak yansıtır. Resim, heykel, seramik, gravür ve dijital art gibi farklı disiplinlerde de gözlemlediğimiz Alpaslan Uçar, her zaman
ayakkabıyla çıkar karsımıza!

 

Sanatçı çalışmalarını kısaca söyle özetliyor:
 

*  *  *

 

Bazen bir masal insanı en güzel anlatan... Bazen bir öykü, bir resim, bir melodi, bir şiir, bir bakış. Kimi zaman da hoş bir jest ya da bir dokunuş. Ve bazen de ustaca tasarlanmış topuklu, zarif bir kadın ayakkabısı.
 

Benim anlattıklarım hiç değişmediler aslında: Yine kadın ayakkabıları...

 

2003-2005 yılları arasında İstanbul'da yaptığım işlerimi bugün bu aşamaya getirmek; benim için hem bir hayli zahmetli hem de tarifsiz bir mutluluk kaynağı oldu.

 

Kaybettiğim enerji ve yorucu yıllara aldırmadan, yıllardır sabırla hayalini kurduğum, ütopik görünen ayakkabı projemle ilintili, çözüm bulmak adına, ayakkabı temasını sanatın pek çok disiplininde kullanarak, hayalimi hep canlı tutmayı hedefledim ve başardım. Sonuçta bu güzel eserler ortaya çıktılar.
 

Kimi zaman mekan ve koşullar zorlayıp yıpratsa, moral bozsa da, yaratma aşaması ve sürekliliğin korunması; hepsinden de önemlisi; önyargıyla savaşmam gerekiyordu.
 

Çünkü özünde sanat ve/veya sanatçının birincil hedefi; iletişim kurmak ve hayalleri yaşatmaktır.

 

2007 yılından bu yana sığınakta toz toprağın, karanlığın içerisinde, terk edilmiş işlerim aklıma geldiler bir gün. Özlemiştim onları çok... Üzerinde zaman harcamaya başladıkça, tekrar diyalog kurmaya başladım onlarla.
 

Hapsetmek zorunda kaldığım için adeta samimi bir özür bu onlardan.
 

Tıpkı tozlu bir avizenin kristal taslarını temizler gibi, sabırla temizledim, onardım, revize ettim, tam yedi ay üzerlerinde çalıştım. İste şimdi ilk günkü gibi ışıl ışıl karşınızdalar.


Aldanmayın sakın öyle cıvıl cıvıl göründüklerine. Çünkü yorgun ve biraz da hüzünlüler....tıpkı kurumuş, unutulmuş gözyaşları gibi.

SEÇİLMİŞ KİŞİSEL SERGİLER

1997 "Drawings of Alp UÇAR" Wallace Library Art Gallery, R.I.T. ,Rochester, New York
1997 "Ajoürney" Wallace Library Art Gallery, R.I.T Rochester, New York
1998 "Portraits"" Untitled" Wallace Library Art Gallery, R.I.T., Rochester, New York
1998 "Dream an A. UCAR Shoe" Wallace Library Art Gallery, R.l. T., Rochester, New York
1998 "Keisha" Wallace Library Art Gallery, R.I.T., Rochester, New York
1998 "Dream an Alp UGAR Shoe # 2" S. A. U. Center Art Gallery, Rochester, New York
2003 "Dream an Alp UÇAR Shoe # 3" Abant Palace Taksim International Hotel Sanat Galerisi, Bolu
2004 "Dream an Alp UÇAR Shoe # 4" Taksim Sanat Galerisi, İstanbul
2006 "Nel sogno camminare" Muspac, Museo Sperimentale d'arte Contemporenea, L'Aguİla, İtalya

KARMA SERGİLER

1998 "Crossing Borders" The Castellani Art Museum of Niagara University, Niagara Falls, New York
2002 2., 3., 4., ve 5., Şefik Bursalı Resim Yarışması, Resim ve Heykel Müzesi, Ankara
2003 22. Uluslararası Akdeniz İskenderiye Bienali, İskenderiye, Mısır
2004 II. Uluslararası Baskı ve Desen Bienali Sergisi, Resim Sergileme, Ulusal Tayvan Güzel Sanatlar Müzesi,Tayvan, Çin
2004 8. Geleneksel Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Resim Yarışması, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Sanat Galerisi, Beşiktaş, İstanbul
2005 1. Uluslararası Türk Grameen Mikro Kredi Sanat Bienali, Dünyada açlığa karşı mücadele, Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Ankara
2006 1. Ulusal İnönü Üniversitesi Resim Yarışması, İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi Sergi Salonu, Malatya
56., 64., 65., 66., Devlet Resim ve Heykel Yarışmaları, Ankara

ÖDÜLLER

2004 65. Devlet Resim ve Heykel Yarışması, Başarı Ödülü