Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Ali CAGLAYAN
 
«« Geri dön
 

 

ALİ ÇAĞLAYAN

(1943, Divriğ-Sivas) 

 

1943 ‘de Sivas - Divriği'nin merkez Kuluncak köyünde doğdu. O tarihte doğduğu köyünde ilkokul olmadığından dolayı Kangal ilçesine bağlı Kabakçevliği köyünde ilkokulu bitirdi. Aynı yıl Yıldızeli Pamukpınar İlköğretmen Okulu'nun yatılı bölümünü kazandı. Şu an Profesör olan Prof. Dr. Ressam Şafak Gökşin ve Prof. Dr. Ressam İsmail Avcı'dan resim dersleri aldı. 1965 yılında bu okuldan mezun oldu. Aynı yıl Edirne'nin Keşan ilçesinin Sazlıdere köyüne Öğretmen olarak atandı. 1973 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı Resim-İş kursunda Ressam Şeref Bigalı'dan Renk ve kompozisyon dersleri aldı ve kursu bitirdi.

 

1987 yılında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesini bitirdi. 1993 yılında Ankara'da Resim Öğretmenliğinden Emekli oldu.
Amerika 'da- Avrupar .Sanat Müzesi 'nde eserleri yanında Yurt içinde çeşitli koleksiyoncuda yapıtları var.. Ankara'da Milli Kütüphane, Büyükşehir Belediyesi ve Altındağ Belediyesi Kültür ve Sanat Galerilerinde, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu,Polatlı Belediyesi gibi resmi kurumlarda yapıtları var. 18 bireysel sergisi yanında çok sayıda karma sergilere ve çalıştaylara katılan sanaçtı ,Ankara'nın Keçiören ilçesinde oturmaktadır. Evli ve dört çocuk babasıdır.. Halen Kendi Atölyesinde yağlı ve suluboya çalışmalarına devam etmektedir.