Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Didem YAGCI
 
«« Geri dön
 

 

DİDEM YAĞCI

(1974, İstanbul) 

 

1974 yılında İstanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra, eğitim geçmişi ile sosyal ve kültürel vizyonunu birleştirdiği kariyerinde Pazarlama iletişimi. Reklam ve Marka Yönetimi alanlarında birçok uluslararası marka için başarılı iletişim projeleri ve kampanyaları yönetti.


2009-2011 Avrupa Birliği'nin açmış olduğu Genel Kültür ve Yetenek sınavlarındaki başarısı ile EU Bursu alarak gittiği Londra'da London College of Fashion'da Çağdaş Sanat ve Tasarım Eğitimi aldı.


2010 Temmuz tasarlamış olduğu "Cage" Serisi, London College of Fashion Graduate Grup Sergisi"nde sergilenmeye jüri tarafından layık görüldü. Londra'da bulunduğu dönemde çeşitli Artist Residency'lere devam etti.


2015 Mayıs Assoc. Prof & Kurator Sn. Marcus Graf'ın değerli katkılarıyla Lucca Art'da "This Side Of Paradise" Solo Sergisini açtı.
2015 Temmuz-Ağustos Galeri MERKÜR'de Grup Sergisine katıldı.
2015 Ekim Çalışmaları Londra'da LONDON FRIEZE Art Fair ile eş zamanlı Gallery DIFFERENT'ta ve Regent Park Metro istasyonunda sergilenmeye hak kazandı.
2015 Kasım-Aralık Galeri İLAYDA'da Catharsis Grup Sergisinde yer aldı.
2015 Kasım Contemporary istanbul Cl 2015'da MERKÜR Galeri ile katıldı.
2016 Mayıs Self-Connection Solo Sergisi Galeri İLAYDA'da sergilenecek.


Didem Yağcı çalışmalarında, felsefi ve sanatsal anlamda edindiği farklı bakış açılarını yenilikçi, yaratıcı bir şekilde dönüştürüp yeni formlar meydana getirirken, görsel kompozisyon, farklı malzeme kullanımı ve renk dengesi arasındaki ilişkiye özel bir önem vermektedir. Bu yaklaşımıyla resim sanatının algısının geleneksel yollarını değiştirmeyi amaçlar.


Didem Yağcı'nın çalışmaları, insanı diğer canlı ve cansız varlıklardan ayıran tek ve en önemli farklılık olan "DUYGU DENEYİMİ"nin altında yatan nedenlere sorgu yapar. Yapıtlarında varlığımızın evrensel gerçekliğini vurgulamak için, metaforik özne olarak konumlandırdığı izleyiciye kavramsal bir bakış açısı sunar.