Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Ayhan OZER
 
«« Geri dön
 

 

AYHAN ÖZER

(1977, Gaziantep) 

 

1977 yılında, Gaziantep'te doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini bu ilde tamamladı. 2001 yılında, Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim-İş öğretmenliği Anabilim dalından lisans derecesi aldı. 2001 yılında, Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü'ne Araştırma Görevlisi olarak atandı.


2004 yılında, Mustafa Kemal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde, yüksek lisans öğrenimini tamamladı. Aynı yıl, 2547 sayılı kanunun 35. maddesi uyarınca, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalına, Araştırma Görevlisi olarak görevlendirildi.
2004-2011 yılları arasında aynı kurumda çalıştı. 2009-2010 yılları arasında, askerlik görevini tamamladı.


2009 yılında "Düşenler" adlı ilk kişisel sergisini Ankara'da açtı. 2011 yılında, "1980 Sonrası Türk Resim Sanatında Yeni Oluşumlar ve Sanat Eğitimine Yansımaları" adlı doktora tez çalışmasını tamamladı. 2011-2013 yılları arasında Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü'nde Araştırma Görevlisi Doktor olarak çalıştı.


2013 yılında Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümüne öğretim üyesi olarak atandı. Halen bu kurumda Resim Bölüm Başkanı ve Dekan Yardımcısı olarak çalışmaktadır.


Akademik çalışmalarını sanatın pek çok alanını kapsayacak şekilde sürdüren sanatçının; bir kişisel sergisi, birden çok yarışmalı ve karma sergisi, birçok ulusal ve uluslararası bilimsel yayını, plastik sanatlar alanı dışında; yayınlanmamış öykü, deneme ve senaryoları bulunmaktadır. Uluslararası çalıştaylarda yaptığı heykeller ile farklı disiplinlerde de eserler üretmeye devam etmektedir.


Çok sayıda bilimsel projede yer almıştır ve halen süren bilimsel, sanatsal projeleri yanında hayata geçmiş kitap projeleri de bulunmaktadır.
Eserleri ve yazıları daha çok günümüz post modern dünya algısının, yalın insan gerçekliği üzerine söylemleri ve bunların karşıtlıkları üzerinden hayat bulmaktadır. Eserlerini "Postmodern olana postmdern eleştiri olarak" değerlendirmektedir.