Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Durmuş YAZGAN
 
«« Geri dön
 

 

DURMUŞ YAZGAN
(1949, Bozkır-Konya)


1949 Konya'nın Bozkır ilçesinin Gederet (Dereiçi) kasabasında doğdu. İlkokul öğrenimini köyünde tamamladı. Orta öğrenimini Bozkır'da okudu. Vatani görevini yaptıktan sonra DSİ sondaj bölümünde işe başladı. 27 yıl burada çalıştı, 2004 yılında emekli oldu.

İlkokul yıllarında başlayan resim merakı ortaokul ve lisede devam etti. Ne yazık ki ortaokulda lisede görmediği resim öğretmeninin yerini araştırarak gidermeye çalıştı. İlk resimlerini 1970-1975 yılları arasında  yaptı. İşinden dolayı 2011 yılına kadar  resme ara vermek mecburiyetinde kaldı. Geçen zaman zarfında tanınmış Türk ressamlarının ve Dünya çapındaki ressamların tekniklerini araştırdı. Uzun yıllar resim içinde özlem olarak kaldı. 2011 yılında Arzu Doğaner Kuşçu'nun idaresindeki resim atölyesine devam etti.  Sanatçının yeniden doğuşu o zaman başladı. 
 
Eserlerinde şehirlerin ruhunu taşıyan tarihi yapıları, mekanları ve örf adetleri resmedip; bunu yaparken de tablolarında kendi bakış açısı ve yorumu ile sonraki nesillere aktarmak, sanatçı'nın temel amacıdır. Sanatçı karakalem, pastel, yağlıboya çalışmaktadır.

Sanatçı karma resim sergilerine katıldı. İlk kişisel sergisini Konya Turizm ve Kültür Müdürlüğü Güzel Sanatlar Galerisi'nde tehşir etti.

SERGİLER


2011 Karma Resim Sergisi (KOMEK)
2012 İkinci Bahar Kişisel Resim Sergisi