Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Askim AKYILDIZ
 
«« Geri dön
 

 

AŞKIM AKYILDIZ

(1967, Adapazarı)

 

1967 Adapazarı doğumlu Aşkım Önenoğlu Akyıldız  ilk olarak "KÖR MAVİ" şiir kitabı ile edebiyat dünyası ile tanıştı ve daha sonra önceki yıl " Rüzgarın Gölgesinde Saklı Aşkım "  şiir kitabı ile sürdürdü serüvenini. Şiirin yanı sıra resim uğraşısı içinde iki kişisel resim sergisi yaptı. Gerek şiirlerinde gerek resimlerinde bulunan ortak nokta doğada ve yaşamda nesnelerden daha çok o nesneleri oluşturan detaylarda soyut bir dil kullanmasıdır.

 

Bu defa karşımıza farklı bir disiplin içinde karşımıza çıkan Aşkım Akyıldız, " ipek-ten bedenler " olarak isimlendirdiği heykel niteliğinde bez figürler ile çıkıyor.

 

Farklı yer ve zamanlarda değişik serüvenler içinde kullanıldıktan sonra bir kenara bırakılmış çeşitli kumaşlar, ipek dokuma ve danteller Aşkım Akyıldız' ın elinde bir araya gelip yeni karakterlerini oluşturuyor.

 

Çalışmaları, kimi zaman hikayesini bildik, tanıdık ama  kimi zaman da bilmediğimiz,  bazen tül ile kadifenin, bazen de eski çeyiz sandıklarından günümüze kalabilmiş işlemeli bezlerle renkli çaputların buluşup " ipek-ten bedenler " e dönüşen figürlerin üzerinde devam eden  öyküler olarak çıkıyor karşımıza. Ahşap kaideler üzerinde birer hayal bohçası olarak bizim kendi dünyamız içinde yepyeni bir serüvene doğru yol alıyorlar.