Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Ali UMAY
 
«« Geri dön
 

 

ALİ UMAY

(1949, Mersin)

 

Ali  UMAY  1949'da Mersin'de dünyaya geldi. Eğitimini Mersin'de tamamladı. Çocuk yaşta resim yapmaya başladı. 9 yaşında ilk ödülünü aldı. Bu dönemlerden itibaren başlayan resim serüveni, lise ve  sonrasındaki yaşamında farklı aralıklarla devam etti. Ali Umay, o yaşlardan bu zamana sosyal konulara olan duyarlılığını resimlerine yansıtmış, insanların yüzlerinden yansıyan yaşam öykülerini tuvallerinde işleyerek, insan sevgisini ve toplumsal duyarlılığı konularında ilk sıralarda işlemeye çabalamıştır.

Okul yıllarının ardından bir bankada görev alan Umay, çok yoğun iş temposunun içinde dahi sanatla ve resimle olan ilişkilerini devamlı sıcak tutmuştur. Resim ve sanatla bu kadar iç içe olmasına ramen akademik bir eğitimi bulunmayan Umay, daha sonraki yıllarda kızının da babasının izinden gitme isteğine çok  sevinmiş ve onun akademik eğitimini sonuna dek destekleyerek kızının bu yoldaki en büyük desteği ve yol göstericisi olmuştur. Umay, iş yaşamının içinde çalışmış olduğu bankanın yayın organında zaman zaman çeşitli makaleler ve resimlerle yer almıştır.

1991 yılında Yapı Kredi Bankası' ndan emekli olduktan sonra, çalışmalarını evindeki atölyesinde sürdürmeye başlamıştır. Artık resme ve sanata daha fazla zaman ayırabilmenin keyfiyle, kendini resim yapmaya adayan sanatçı, akademik düzeyde kazanımlar elde edebilmek adına da büyük çabalar harcamış ve ondört yıllık bir birikimden sonra ilk kişisel sergisi için kendini hazır hissetmiştir. Bu ondört yıllık zaman diliminde ise yapmış olduğu onlarca eserinden bazıları özel kolleksiyonerler tarafından beğenilerek diğer özel eserler arasında yer almıştır.

 

İlk kişisel sergisini 6 Ekim 2005 tarihinde Adana AÇS'de açığında sanatseverler tarafından ilgiyle izlenen ve çalışmalarının devamı konusunda ısrarlar alan Ali Umay, ardından 2007 yılında ‘ Sokak Çocukları' adlı ikinci kişisel sergisini Mersin Maya Sanat Galerisi'nde açmıştır. Sanatçı, bu dönemde toplumsal bir yara olduğuna inandığı ‘ Sokak Çocukları' adlı temayı işleyerek insanların bu konuya olan duyarlılıklarını artırmak istediğini belirtmiştir. Sanatçı, yine aynı yıl  ‘Sokak Çocukları' adlı bir başka karma sergide yer almış ve çok yapıcı tepkiler alarak başta TRT Radyo ve Televizyon Kurumu olmak üzere birçok yayın kuruluşunda, yazılı ve görsel basında yer almıştı.

 

Yenişehir Belediyesi'nin 17-25 Kasım 2007 tarihinde düzenlemiş olduğu Güz Şenliği'nde kişisel sergisiyle dikkatleri üzerine çeken Umay;  8 Mart Dünya Kadınlar Günü adlı kişisel sergisini aynı tarihte İçel Sanat Kulübü'nde sanat severlerle paylaşmıştır. Mersin Akdeniz Lions  Kulübü'nün  kanserli çocuklar yararına düzenlediği karma sergiye gönüllü olarak katılan Umay, son olarak Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın düzenlemiş olduğu Atatürk Portreleri karma sergisine bir eserini vermiştir. Halen Mersin'de yaşayan Umay, Mersin Güzel Sanatlar Topluluğu'nun da kurucu üyelerindendir.