Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Horasan
 
«« Geri dön
 

 

HORASAN

(1965, Karacasu-Aydın)

 

 

1965 Aydın, Karacasu'da doğan sanatçı, 1986'da Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Ana dalı Özgün Baskıresim Bölümünü bitirdi. Yurtiçi ve yurtdışında katıldığı önemli sergileri arasında ; 1990 yılında Grand Palais'taki Paristanbul sergisi, 1995 yılında New York'taki Türk Sanatçıları sergisi,  1999 yılında Sharjah Bienali,  2007 yılında İstanbul Modern'de Kesişen Zamanlar sergisi , 2009 yılında İstanbul Modern'de Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar sergisi ve 2009 yılında Berlin'de İstanbul Next Wave sergisi kapsamında Martin Gropius Bau vardır. 2012 Bahar sezonunda Pi Artworks tarafından Art Dubai fuarında temsil edilecektir. Mayıs ayında Beyrut'ta solo sergisi olacaktır.

 

Yurtiçi ve yurtdışında özel koleksiyon ve müzelerde eserleri bulunan sanatçı, halen İstanbul'da çalışmalarını sürdürmektedir. Nisan ayında Londra' da gerçekleşecek ikinci Sotheby's Türk Çağdaş Sanatı müzayedesinde iki işi bulunan sanatçı, 2010 Scope Basel Fuarında Pi Artworks tarafından temsil edilecektir. Sanatçı, halen İstanbul'da çalışmalarını sürdürmektedir.

 

SANATÇININ YORUMU

 

"Büyük bir kolajın parçalarıyız. Çocukluktan başlayarak karşılaştığımız travmalar, gelenekler, ahlak değerleri, din öğretileri, kanunlar, tüketim yönlendirmeleri, bize doğruyu göstermeye çalışan büyükler... Yüce iktidar ve kapital, kendisini var etmek adına milyonlarca yaşamı alt etmiş ve hayatların tükenişinden palazlanmış bir yapı... 

          

Dört yandan kuşatılmışız. Doğuştan kimliklerimizde ne olacağımız belli. Korkutuluyoruz. Korku, en büyük silahı iktidarların. Korkut ve yönet!

Grosmarket kapılarında birbirimizi ezen, kampanyalarla bedavaya aldığımızı sanan, metal kafesli market arabalarını ve naylon poşetleri bizden istenen şekilde ve miktarda doldurmaya çalışan zavallı tüketicileriz.

 

Büyük firmalar hayatlarımızı modelliyor. ("Mutlu bir hayat", "Gelecek sizin", "Özgürce Yaşa", "Farklılığı hisset") Bizim adımıza bizi düşünen iktidarlar var.

 

Ne mutlu Türk'üm diyene!"  Horasan, Istanbul 2010