Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Abit GUNER
 
«« Geri dön
 

 

ABİT GÜNER

(1947, Trabzon) 

 

Uzun yıllar yurtdışında kalan sanatçı; memleket hasretinin de verdiği duygularla çok sevdiği resim çalışmalarına yoğun bir şekilde devam etti. Çocukluk yıllarından başlayıp Almanya'da devam eden resim serüveni Trabzon'da en verimli dönemi olmuştur sanatçının resme olan bu tutkusu onun günümüzde başarılı yapıtlarıyla tüm dünyada tanınmasına yol açmıştır. "Özellikle" natürmortları ve naif Karadeniz peyzajları onu sanatının zirvesine taşımıştır.

 

Ali Abbas Korkmaz

 

Bazen her yerde, bazen herkesten gizli. Yaptığı çalışmaların niteliği sadece beste değil adeta objeleriyle düet yapmakta. Sanatı tüm bedenini sarmalamakta, onunla bütünleşme çabasında. Görebildiğinin hep bir fazlasını daha görmek istediği için hayatının tümünü çalışmaya ve araştırmalara dayadı. Gereken zaman, gereken yer... Sanatçıda hepsi mevcut. Resim bağlamında tüm hayatları yaşamış, herkes olabilmiş. Kendi iç dünyası adeta herkesin iç dünyası oluvermiş. Almanya Hanau'da Albertis Hofbuchhandlung, Offenbach Galerie Koller, Frankfurt Galerie Auletion Arnold olmak üzere birçok galeride kişisel sergiler açtı ve grup sergilerine katıldı. Yurtiçi ve yurtdışında pek çok özel koleksiyonlarda, çeşitli kurumlarda ve müzelerde eserleri mevcuttur. Bir türlü kopamadığı memleketi Trabzon'a kesin dönüş yaptı ve çalışmalarına halen kendi atölyesinde devam etmektedir. Evli olup 2 çocuk babasıdır.


Abit Güner: 1947 yılında Trabzon'da doğdu. Öğrenimini Trabzon'da tamamladı. 1972-1998 yılları arasında Almanya'da yaşadı. Almanya'da bu süre içinde Resim Sanatı ile ilgili araştırma ve incelemelerde bulundu.

 

KİŞİSEL SERGİLER


1990 Trabzon Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
1991 İstanbul Üsküdar Belediyesi Altunizade Kültür Merkezi
1992 Trabzon İş Bankası Sanat Galerisi
1993 Trabzon Akbank Sanat Galerisi
1994 Ordu Güzel Sanatlar Galerisi
1994 Ankara Çankaya Belediyesi Sanat Galerisi
1995 İstanbul Ramko Sanat Galerisi
1996 Ankara Artium Sanat Galerisi
1997 İstanbul Garanti Bankası Sanat Galerisi
1997 Ankara Ziraat Bankası Sanat Galerisi
1998 Trabzon İş Bankası Sanat Galerisi
1999 İstanbul Galeri G
1999 İstanbul Tolga Eti Sanat Evi
2000 İzmir Leonardo Sanat Galerisi
2000 Ankara Galeri Selvin
2000 Ankara N&S Sanat Galerisi
2001 Ankara Bilkent Sanat Galerisi
2002 İstanbul Kanat Beyazıt Sanat Galerisi
2002 İstanbul (TÜYAP) Sanat Fuarı Kanat Beyazıt Sanat Galerisi
2003 Trabzon Müzesi
2004 İstanbul Kanat Beyazıt Sanat Galerisi
2004 Lütfü Kırdar Art İstanbul Sanat Fuarı (Ayda Sanat Galerisi)
2004 Ankara Sevgi Sanat Galerisi
2005 İstanbul Kanat Beyazıt Sanat Galerisi
2005 Trabzon Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Abit Güner ve Öğrencileri Sergisi
2006 İstanbul Kanat Beyazıt Sanat Galerisi
2006 Ankara Sevgi Sanat Galerisi
2006 Trabzon Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Abit Güner ve Öğrencileri Sergisi
2007 İstanbul Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi Abit Güner ve Öğrencileri Sergisi
2008 Ankara Sevgi Sanat Galerisi
2008 İstanbul Cef Sanat Galerisi
2009 İstanbul Bakraç Sanat Galerisi
2010 Ankara Sevgi Sanat Galerisi
2011 İstanbul Doruk Sanat Galerisi
2012 Ankara Sevgi Sanat Galerisi
2013 Ordu Güzel Sanatlar Galerisi
2013 İstanbul Galeri İdil
2014 Ankara Sevgi Sanat Galerisi
2014 Trabzon Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Abit Güner ve Öğrencileri Sergisi
2016 Ankara Sevgi Sanat Galerisi
2016 İstanbul Galeri İdil
2017 Galeri İdil


1990-2014 yılları arasında da başta Trabzon ve İstanbul olmak üzere 26 karma sergiye katılmıştır.

 

*   *   *

 

SANATI HAKKINDA

 

Abit Güneri'in resimlerini görünce büyük bir çığlıkla uyandım renklerin şarkı söylediği bu meyve bahçesinde, yiyesim geldi hepsini bu güzelliklere kıyamadım.


Mahmut Cûda gibi naturalistlerin yapıtlarındaki emek nesnel sanat anlayışlarındaki titizlik ve işlerine olan sevgi saygı sergilerinde ön planda.
Masaların üzerindeki mermerlerin soğukluğu,öpülesi ellerin dokuduğu allı yeşilli bezlerin bu tuvalleri bezemedeki olgunluk Abit Ustaya has bir giz olsa gerek.


Ölüdoğadaki istifleri sanki Paul Cezanne usta yapmış.
Yorulmadan gezip dolaştığım bu güzellikleri bireyci sanatın en güzel örnekleri olarak izledim.
Sanatseveri,sanatçıyı bu şölene organik meyve yemeye. billur bardaklarda su içmeye davet ediyorum.

 

Zeki Kıral 2014 (Ressam)

 

*   *   * 

Resim sergisi ile dolu 45 yıl


Resme ilişkin bütün değerler bozulmasına meydan vermediği kendi yeteneğinden, el becerisinden doğaya ve dış gerçekçiliğe yönelik kişisel gözlemlerinden kaynaklanıyor. Bu çerçevenin bozulmamasına özen gösteriyor.


Abit Güner'in nesneleri olanca gerçekliği içinden, lokal tonları ve ışık yansımalarıyla tuvale aktaran çalışmaları, sanki doğuştan edinilmiş bilgilerin ışığında bütün renk, çizgi ve perspektif kurallarını içermiş biçimde, bütün bir saf yürekliliği aşıyor. Bizi sıradışı bir sanatçıyla karşı karşıya bulunduğumuz izlenimine götürüyor.


Abit Güner'in ölüdoğa resimleri güncel sanat gelişmeleri içinde, nicedir asırlık uykusuna yatmış göründüğü halde yeni bir canlanma ile sanat sahnesine çıkarılan ve yeni akademizm adı altında pazarlanan bu sanat türünün irdelenmesi için de ilginç bir vesile oluşturmaktadır.


Kaya ÖZSEZGİN (Sanat Eleştirmeni)

 

*   *   * 

Abit Güner'in sergilenen resimleri, sanat eğitimi görmemiş "otodidakt" bir sanatçının yetkin bir tekniğe ulaşan örnekleri olması bakımından ilgilenmeye değer. 1947'de Trabzon'da doğan Güner ilk ve ortaokulda beliren resim sevgisini doğa tutkusuyla bütünleştirerek askerlikten sonra bulunduğu Almanya'da bazı işyerlerinin ve evlerin iç ve dış duvarlarına yaptığı resimlerle geliştiriyor. Trabzon, Ordu, Ankara ve İstanbul'da açtığı sergilerde hiperrealist bir tutumla düzenlediği natürmortlarla sanat yeteneğini tanıtmaya başlamış. Yeni resimlerinde de özellikle üzüm ve meyveler, işlemeli bakır kaplar, renkli kumaşlar, peştamal, lahana yaprağı, kemençe, havan, havaneli gibi yerel nesne ve eşyalardan düzenlediği natürmortlarındaki derinlik renk ve ışık değerleri ile ayrıntılar, kıvrımlar, yansımalarla flaman resmindeki ayrıntılı, titizliği, temiz işçiliği andıran aşırı gerçekçi tutumuyla kendine özgü bir kişilik geliştirmektedir. Özellikle yerel kumaş kıvrımları, peştemalar üzerindeki renkli nakışlar, cam sürahilerindeki ışıklı yansımalar, meyveler üzerindeki su damlacıklarından bakır kaplar üzerindeki benzemelere kadar varan ayrıntılı incelik, arınmış özenli bir işçilik Abit Güner'in aşırı gerçekçiliğiniyetkin bir çözüme ulaştırıyor.


Ahmet KÖKSAL (Milliyet Sanat)

 

*   *   * 

Batı Enstrümanları ile Bir Karadeniz Melodisi


Abit Güner kuşkusuz yarının Süleyman Seyyit'i, Hoca Ali Rıza'sı ve belki de Şeker Ahmet Paşa'sı... Hiç mübalağa etmiyorum ki bir çok sanatçıdan yarına kalabilecek ender sanatçılardan biri olacaktır, Abit Güner.


Onun izlemciliği, onun sanatı yorumlayışı, sanatı düşünmesi, sanatı okuması onun belki de bugün hayranlıkla izlediğimiz eserleri karşısında işte sanatçı budur diyebileceğimiz noktaya gelmiştir. Değerli eleştirmen Sezen Tansuğ, sanatçının eserlerini izlerken işte akademilerimizde olması lazım gelen sanat eğitimi bu olmalıdır. Tamamen izlenimci, doğayı doğru gören, doğayı doğru yorumlayan ve de her sanatçının yapması lazım gelen düzeyde ve kalitede resimler. "Bu geleceğin kalıcı sanatçılarından biri olacaktır mutlaka" demesi beni haklı çıkardı.


Eserlerin yüksek resimsel değerleri içerisinde objeleri ışığıyla,doğru çizimleriyle, doğru desen içerisindeki üstün boyama tekniğiyle izleyeceğiz. Abit'in devamlılık ve ssüreklilik içerisinde hiç zipzogları olmadı. Doğru bildiği santsal anlatımını hiç bozmadan ve de yorulmadan sürdürdü. Resimlerindeki sadelik ve dürüstlükle kendi alıcısını bulan ve her sergisinde çoğalan alıcısıyla yarınlara kalabilecek bir sanatçıdır kuşkusuz.


Prof.Süleyman Saim TEKCAN (Ressam)

 

*   *   *

Geleceğe Son Yolculuk;


Bir sanat yapıtında kimliği ortaya koyanlar, kuşkusuz biçimsel ve içeriksel olanlardır. Natürmort denince içeriğin bir ölüdoğa düzenlemeden çıkış bulduğu gerçeğini karşımızda buluruz. Abit Güner kompozisyonlarında hissettirdiği kadarıyla enteriyöre de yaklaşan bir biçimdenyana olduğunu göstermektedir. Natürmortlarında dikkati çeken en önemli öğenin, ışık-gölge ilşkileri olduğu söylenebilir. Kompozisyonlarında büyük yüzde realist olanlardan yanadır. Fakat kimi kompozisyon içi hareketler vardır ki sanatçının bu aşamada idealist mantığını da devreye soktuğu hemen anlaşılmaktadır. Kanımca bu idealizm ise resimlerini dikkat çekecek derecede hareketlendirmiştir. Bu özelliği sanatçının sonraki zamanlarda ortaya koyacağı resimlerininde altın anahtarıdır. Teknik ve biçim durumlarını gitgide yani resim yapa yapa geüçlendiren sanatçı daha büyüleyice resim semalarına yönelebilecek, büyük birikim sağladığını rahatlıkla gözler önüne sermektedir. Her açılacak sergisinde kuşku yoktur ki farklı Abit Güner klasikleri izlemeye devam edeceğiz.


Özkan EROĞLU (Sanat Elieştirmeni)

 

*   *   *  

 

Yıllar önce Trabzon'da karma sergide bir yapıt gördüm, dikkatimi çekti. İmza Abit Güner'e aitti. Kompozisyonda kemençe, mısır koçanları, peştamal ve bakır ibrik vardı. Yapıtı uzun uzun inceledim; bir kuyumcu ustalığı ve titizliğiyle yapılmıştı. Tüm objeler kendi karakterlerini ve özelliklerini en ince ayrıntısına kadar yansıtıyordu. Resimdeki kemençe yerinden fırlayıp horon tepmeyi bekler gibiydi. "Ha uşak ha Ha uşak ha" der gibiydi. Ya o ibrikteki yaşanmışlık! Yılların nefesini üflüyordu. "Ve ben bakırım, bakırdanım diyordu." Diğer objeler kendi sesleriyle konuşuyordu. O yapıtı çok sevdim. Sonra ressamı tanıdım. Kalender, saygılı, yaptığı işe gönlünü ve yüreğini koyan tipik bir Trabzon'lu. Yöresel objeleri, yaşadığı coğrafyayı, dağları, kayaları... Dereleri, Karadeniz'in dalgalarını, fındık bahçelerini saygın bir ciddiyetle ve bir DERVİŞ edasıyla tuvallerine aktarıyor.


Abit Güner benim gönlümde usta bir sanatçıdır. Ele aldığı her konunun hakkını vererek, kullandığı her objenin kişiliğine sahip çıkarak yapıtlarını üretiyor.
Sıradan çuval parçası, ahşap yaşlı masadan izleyenlere "Ben neler neler çektim, yaşadım" der gibiydi. Ya da bir başka yapıtındaki yılları, halısı, kilimi, çürümeye yüz tutmuş Trabzon hurması; hepsi konuşur gibi dillenip bize kim olduklarını anlatıyor. Yolun açık olsun, yüreğine sağlık sevgili Abit Güner.


Muzaffer AKYOL (Ressam)