Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Ahmet ATAN
 
«« Geri dön
 

 

AHMET ATAN

(1959, Kırkhan-Hatay)

 

1959 Hatay (Kırıkhan) doğumludur. İlk, orta ve lise tahsilini Kırıkhan'da (Beş Temmuz İlkokulu, Gazi Ortaokulu, Kırıkhan Lisesi) yaptı. 1987 yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Resim-İş Bölümü'nde lisans tamamladı.

1991 yılında Yrd. Doç. 1999 yılında Doçent, 2006 yılında profesörlük ünvanını aldı. Uzun yıllar resmi kurumlarda grafikerlik yapmanın yanında, Dicle Üniversitesi'nde grafik dersleri verdi. Amblem, afiş gibi bir çok çalışması ulusal ve uluslararası etkinliklerde kullanıldı. Başta 58. Devlet Resim ve Heykel Yarışması olmak üzere Birincilik, Jüri Özel Ödülü, Türk Kültür ve Sanatına Katkı Ödülleri aldı. Ulusal ve uluslararası bir çok kişisel sergi açtı ve karma sergilere katıldı. Ulusal ve uluslararası birçok sempozyum ve panellere bildirileri kabul edilmesi yanında, konferanslar da verdi.

Halen Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Bölümü'nde Grafik Anabilim Dalı'nda görevini yürütmektedir.

 

ÖDÜLLER

 

2004 "Türk Kültür ve Sanatına Katkı Ödülü" AKADER- Diyarbakır,

1997 T.C. Kültür Bakanlığı, 58. Devlet Resim Heykel Yarışması, "Büyük Ödül", Ankara,

1987 T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Resim Yarışması, "Jüri Özel Ödülü", Ankara. 

 

ULUSLARARASI SERGİLER


2003 "Sosyolojik ve Hukuksal Boyutlarıyla Namus ve Töre Cinayetleri" Uluslararası Sempozyum, "kişisel sergi", Class Hotel - Diyarbakır,

1997 Happening, Açık Hava Sergisi - Paris, Brüksel

1993 Happening, Açık Hava Sergisi - Tiflis, Bakü, Nahçıvan.