Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Ayten KOSE
 
«« Geri dön
 

 

AYTEN KÖSE

(1976, Mardin)

 

Mardin'de doğdum. 1976 Yılında İzmir Buca Eğitim Enstitüsü'nü bitirdim. 1987 de İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Resim Ana Sanat Dalında desen sınavını ikincilikle kazanarak, Lisans tamamlama programına katıldım.20 yıl M.E.B. orta öğrenim kurumlarında sanat eğitimciliği yaptım.

 

İzmir A.Ü. TÖMER'de İngilizce dersleri alıp, resim dersleri verdim. Duvar resimlemeleri yaptım. Uçurtma Çocuk, İzmir Güzel Sanatlar Merkezi gibi özel eğitim kurumlarında da sanat eğitimciliğimi sürdürdüm. 2002 Yılında "AYTEN KÖSE-ŞİİRLİ RESİMLER" adlı albümüm yayımlandı. Bir Dönem Batı Radyo'da "GÖRSELDEN SÖZELE" adlı programı sundum. GESAM, İ.S.B.D,AKTİVİST SANATÇILAR BİRLİĞİ ve KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ üyesiyim.

 

50'nin üzerinde kişisel sanat etkinliğinde bulundum. Sanat organizasyonları yaptım. Bir o kadar da karma sanat ekinliğine katıldım. Çok sayıda  resimim yurt içi ve yurt dışı özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Yerli ve yabancı albümlerde de karikatürlerim yayımlanmıştır.

Çalışmalarımı İzmir'de bulunan kendi atölyemde sürdürüyorum.

 

SANATI HAKKINDA

 

Resimlerimde ben, biz, siz, onlar var. Devinim, dinamizm, içsellik, dışa vurum, bir arada... Öncesi, kurgusu olmayan, kendiliğindenliğin egemen olduğu çalışmalarım bunlar... Yüzey karşısında iken;  her ne kadar dışarı ile iletişimim sürüyor olsa da aslında bir iç yolculuk başlar benim için. Bu gelgitler içinde renklendirdiğim yüzeyde kullandığım semboller; özellikle seçtiğim değil, resmin kendi mantığıyla oluşan biçimlerdir.  İçimden gelen seslerin renksel ve çizgisel boyutudur.

 

Çalışma biçimim çok kişiye ters gelebilir...  Kendime dönüp, birikimlerimi yüzeye döküp, sonrada ben bunlara nerden takıldım diye sorgularım kendimi. . .   Sorgu süreci  takıntılarımın kaynağını yakalayıncaya , ya da yeni bir takıntının peşine düşünceye kadar resimler ürer. Edilgin ve direngen  yapım, çevremdeki insanların psikolojisini yakından izlememe olanak tanır. İnsanlar çevresiyle   vardır.   Etkilenimleri, birliktelik ve yalnızlıkları iç içe yaşanan olgulardır. Doğal olarak tanık olduğum yaşantılara kayıtsız olamıyorum.   Resimlerimde , eninde sonunda  tanık olduklarımla   yüzleşmek zorunda kalıyorum.

 

Bitiminde izleyip de kendimi sorguladığım çalışmalarım öykü anlatmazlar. İzlenime sunulduklarında, gören her göz ve algılayan beyinler karşısında farklı anlam ve yorum üstlenirler. Bu nedenle resimlerimde ne anlattığımı sorgulamak yerine size ne verdiğini irdelemeniz daha sağlıklı bir izlenim sunacaktır siz izleyicilere . .

 

"Birey olma çabalarımız sürüp giderken , birlikte olma isteği de yoğun biçimde bizi toplum içinde olmaya zorlar. İşte burada kişiler davranış biçimleriyle diğerlerinden farklı yollara saparlar, Çünkü hedefler değişiktir. Tercihler de. . . Gerçekte hedefleri büyük olanlar ve   buna ulaşabilenler SİMURK tur. Ya hedef şaşıranlar... İşte resimlerimdeki İLETİŞİM-SİZ konusunun kaynağı bunlardır.

 

Açmazlarımız ve çözümlü,   çözümsüz hallerimiz.. .Yalnızlığımız, birlikteliğimiz... Ben, o , biz, siz, onlar... Birbirini tamamlayan ikili resimlerimde de resimler yer değiştiğinde ;iletişim içindeki ya da iletişimi kopuk olan bireyleri izlersiniz sergiyi gezerken...

Zaman zaman kendinize dönüp kapandığınız olmadı mı hiç? Ya yalnızlık duygusuna kapılıp   çevrenize bakındığımz.. .

 

Resimlerime bakarken siz de biraz bensiniz!