Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Aysegul YESILNIL
 
«« Geri dön
 

 

AYŞEGÜL YEŞİLNİL

(1959, Turgutlu)

 

Ayşegül Yeşilnil 28 Ağustos 1959 yılında İzmir-Turgutlu'da doğdu. (Ressam ve caz sanatçısı.)

 

1982'de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü-Tekstil Tasarımı Ana Sanat Dalı'ndan mezun olan sanatçı, Türkiyede ilk kez üniversite bünyesinde açılmış olan "Moda Tasarımı" uzmanlık dalına giren ilk öğrenci olarak hocası Ayten Sürür'den tek başına eğitim alarak; Türkiye'de döneminin tek ve ilk üniversite mezunu moda tasarımcısı oldu.

 

İstanbul Vakko Fabrikası'nda moda desinatörlüğü yaptı. Çeşitli ihracat firmalarında kreatör olarak çalışan Yeşilnil'in tasarımları uluslararası fuar defilelerinde sergilendi. Ev ve tekne dekorasyonlarına yönelik tekstil ürünleri üretti. İpek ve çeşitli tekstil ürünleri üzerine yaptığı batik çalışmaları, giysi, eşarp ve yastık tasarımları, birçok sanat galerisinde sergilendi. İzmir Devlet Opera ve Balesi için afişler hazırladı.

Güzel Sanatlar Fakültesi-Müzikoloji Bölümü'nün çok sesli korosunda Erdoğan Okyay'dan şan eğitimi aldı. 1985 yılından beri yapmış olduğu resimler, caz resimleri ve mitolojik resimlerden oluşan eserleriyle 16 kişisel sergi gerçekleştirdi.

 

Resim çalışmalarının yanı sıra, 1987 yılından itibaren, birçok tanınmış caz müzisyenleriyle birlikte, profesyonel olarak caz söylemeye başladı. Erol Pekcan, Nezih Yeşilnil, Neşet Ruacan, Önder Focan, Selim Benba, Deniz Dündar, Cengiz Baysal, İzzet Hiçkalmaz, Baki Duyarlar, Yahya Dai, Tahsin Ünüvar, Nilüfer Verdi, Rene Macaroğlu, Ali Perret, Aşkın Arsunan, Şenova Ülker, Ergin Özler, Necdet Karar, Emin Aydın, Ergun Eremkar, Okan Şamil, Kadri Ünalan, Cankut Özgül, İlkin Deniz, Erdal Akyol, Oğuz Durukan, Kamil Özler, Reha Öğünlü, Melih Güzel, Melih Çetinel, Mehmet Kısmet, Oğuzhan Balcı, Lloyd Chisholm, Ted Taylor gibi bir çok müzisyen ile sahne çalışmaları yaptı.

Caz şarkıları söyleyen ve caz resimleri yapan "tek sanatçı" olan Ayşegül Yeşilnil, birçok konser, caz kulübü ve festival etkinlikleri gerçekleştirdi.


Tüm sözlerini kendisinin yazdığı Rüzgara Şarkılar Söyle adlı ilk albümünü 1995'te çıkardı. Neşet Ruacan, Bülent Ortaçgil, Nezih Yeşilnil, Önder Focan, Erkan Oğur gibi müzisyenler bu albüme eşlik etti. Fotoğraf sanatçısı Mehmet Kısmet ile reklam fotoğrafçılığı alanında sanat yönetmenliği çalışmaları yapan Yeşilnil, İsveçli rock grubu "İubar"ın isteği üzerine atölyesinde gerçekleştirilen performans sonrası, grubun müziğini resimledi. Bu proje kapsamında yaratılan resimler, Stockholm Rookie 2005 Müzik festivalinde grubun performansı boyunca barkovizyonda gösterildi.

 

UNESCO - Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesi olan sanatçının, yaşadığı yoğun müzik ortamının derin etkisiyle caz müzisyenlerinin gece yaşamını ve enstrümanlarını konu alan bir koleksiyonu bulunmaktadır. Bu koleksiyonunun yanı sıra, Fantastik, Mitolojik ve Efsanevi konulardan oluşturduğu koleksiyonlarıyla da tanınmaktadır. Resim çalışmalarına İstanbul'daki atölyesinde devam etmektedir. Kendisi gibi caz sanatçısı olan Nezih Yeşilnil ile evlidir.

 

DUYMADIĞI DÖNEM YAPTIĞI RESİMLERİ DÜNYA DUYDU !!  

 

VI. Avrupa -Amerika Görsel Sanatlar Sergisi, Bu yıl (2009) Campeche-Meksika'da görkemli bir açılış töreniyle gerçekleştirildi.

Sergiye, Campeche Kültür Enstitüsü ve ARTAC-A.İ.A.P / UNESCO, Plastik Sanatlar Derneği tarafından seçilen, "Yeniden doğuşu" simgeleyen "Ayşegül'ün Rüyaları" adını taşıyan iki tablosu ile Sanatçımız Ayşegül Yeşilnil katıldı..

 

10 ay önce "Ani işitme kaybı" na uğrayan sanatçımızın, bu döneminde ve aylar sonra tekrar duyumunu geri kazanması sürecinde oluşturduğu resim serisini anlattığı "MUCİZE" başlıklı konferans, ve slayt gösterisi bizzat Unesco-A.İ.A.P Başkanı Rosa Maria Burillo Velasco tarafından anında çevrildi ve seçkin izleyici topluluğundan çok büyük beğeni kazandı.


Komite tarafından "Ustalık Belgesiyle" onurlandırılan sanatçımıza Türk "Frida Kahlo" benzetmesi yapıldı.

Ressam ve caz sanatçısı olan Yeşilnil, ülkemizde her iki sanat dalını profesyonel olarak icra eden tek sanatçıdır.

Görsel sanatlar disiplinlerinde iş üreten uluslararası sanatçıların katıldığı sergi, 17.07.2009 - 24.07.2009 tarihlerinde yapıldı. Sergi mekanı olarak San Jose Tapınağı seçildi.

1517 yılında İspanyolların ayak bastığı tarihi bir Maya kenti olan Campeche, aynı zamanda eski ve yeni dünyayı bağlayan bir liman kenti olagelmiştir. Ve aynı zamanda turizmin cazibe merkezidir.

 

"UNESCO- A.I.A.P   DÜNYA  BAŞKANI ROSA  MARIA  BURILLO  VELASCO'NUN CÜMLELERİYLE , AYŞEGÜL YEŞİLNİL"

 

Ayşegül Yeşilnil, eserleri dünyanın çeşitli galerilerinde yer almış olan uluslararası bir ressam ve caz sanatçısıdır. Mitolojik ve fantastik temalı koleksiyonlarına ilaveten zen ve caz resimleri ile de meşhur olan bir UNESCO-AIAP/UPSD üyesidir.

 

Öncelikli olarak resim, tasarım, fotoğraf ve müzik alanlarında başarılı bir kadın Lider ve kadınların SANAT'taki rolünün örneğidir.

Yeşilnil, çeşitli ödüllere ve uluslararası üne layık olan çok yönlü ve çok başarılı bir kadın; yorulmak bilmez bir işçi, şarkıcı, tasarımcı ve duyarlı bir sanatçıdır.

 

Eserleri, renkle, sıcaklıkla, ritmle ve devinimle dolu tılsımlı bir dille dalgalanarak, tıpkı şarkı söyleyişi gibi bize mutluluk, sihir ve duygusallık vermekte; özünü, kimliğini ve Türk halkının gücünü ve karakterini bizimle paylaşmaktadır.

 

Kendisi, çalışkanlığı, katılımcılığı ve disiplininden dolayı takdir ve takip edilmesi gereken nadide örneklerden biridir.

 

Sevgili Ayşegül, tebrikler ve teşekkürler,

 

Meksika'dan hayranlık ve sevgi ile,

 

Rosa María Burillo Velasco

DÜNYA   A.I.A.P  BAŞKANI