Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Hikmet ÖZ
 
«« Geri dön
 

 

HİKMET ÖZ

(1950, Tarsus)

 

1950 yılında Tarsus'ta doğdu. 1968 yılında Mersin İlköğretmen okulunu bitirdi. 6 yıl çeşitli yerlerde ilkokul öğretmenliği yaptı. Resim yapmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. 1978 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nü bitirdi. Yurdun çeşitli yerlerinde resim öğretmenliği yaptıktan sonra 1987 yılında öğretmenlikten istifa ederek Tarsus Belediyesi'nde Kültür Müdürlüğü görevine başladı.
Tarsus'la ilgili araştırma ve inceleme eserleri yayınlandı. Bilinmeyen Tarsus, Atatürk Tarsus'ta, Tarsus Tarihi, Tarsus Belediyesi Tarihi, yayınlanan başlıca eserleridir. Bu arada resim çalışmalarına da devam etti.

 

İlk kişisel sergisini 1981 yılında açtı. Şimdiye dek 7'si yurt dışında olmak üzere 22 kişisel resim sergisi açtıı. Resimlerini "Modern Mozaik" denilen ve tamamen kendine ait olan bir teknikle yapmaktadır. Bu resim tekniği halen sanatla uğraşan eğitim kurumlarında bilinmemektedir.


1993 yılında Kültür Bakanlığı teşkilatında çalışmaya başladı. Mersin İl Kültür Müdür Yardımcılığı, Muğla İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1996 yılında istek dışı Ağrı İline gönderildi, 1997 yılında buradan emekli oldu. 1997 yılı Eylül ayında Kültür Bakanlığı'nın isteğiyle Muğla İl Kültür Müdürü olarak göreve geri döndü. Bu görevini 2003 yılı Mayıs ayına kadar sürdürdü. Şimdi Muğla Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde uzman olarak çalışmaktadır.