Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Harun TOKSOY
 
«« Geri dön
 
 

HARUN TOKSOY

(1972, Sarıkamış-Kars)

 

1972 yılında Kars ili Sarıkamış ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Erzurum'da tamamladı. 1995 yılında Atatürk Üniversitesi K.K.E. Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl Zonguldak ili Çaycuma ilçesine resim öğretmeni olarak atandı. Halen Zonguldak Çaycuma Halk Eğitim Merkezi'nde müdür yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

 

Ana sanat dalı olan yağlı boya çalışmalarının haricinde ebru, suluboya, batik, rölyef sanatlarıyla ilgili çalışmaları oldu. Özellikle ebru ve batik gibi sanatlardan yola çıkarak farklı tasarımlar üzerinde çalıştı. Farklı arayışlar içinde yol alırken doğal taşlardan elde edilen kumlarla tanıştı. 2000 yılında başladığı, ahşap üzerine kum çalışmasını; geçen süre içerisinde soyut ve portre çalışmalarında da kullandı. 2004 yılında bağlı bulunduğu Halk Eğitim Merkezi'nde kumlama çalışması adı altında kurslarda eğitim verdi.

 

***

Dekopaj tekniğinden yaralanarak doğal kumlarla portreye yeni bir boyut kazandıran Harun Toksoy; Kumlama tekniğinde kullandığı kumların tamamıyla doğal taşlardan elde edilmiş olmasına özen göstermektedir.

 

Ülkemizde ilk kez doğal kumlarla resim sanatını profesyonelce uygulayıp sergi açarak Türk sanatının yeni anlayışlar ve teknikler kazanmasını sağlamıştır.

 

Ressam Toksoy'un yaptığı portrelerde; 17 Atatürk, 40 sanatçı ve 20 adet Atatürk'ün portreleri ve çini tabaklar bulunmaktadır. Portreler arasında halen büyük beğeniyle dinlenen ünlüler ve yaşamını yitirmiş sanatçılar da var.

 

Kumdan portreleri bulunan ünlülerin isim listesi ise şöyle: "Zeki Müren, Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Orhan Gencebay, Nilüfer, Zerrin Özer, Selami Şahin, Selahattin Alpay, İbrahim Tatlıses, Ferdi Tayfur, Özay Gönlüm, Yıldırım Gürses, Tanju Okan, Ruhi Su, Neşet Ertaş, Neşe Karaböcek, Müşerref Akay, Müslüm Gürses, Musa Eroğlu, Murat Çobanoğlu, Muazzez Abacı, Mahmut Tuncer, Kayahan, İzzet Altınmeşe, İlhan İrem, Hakkı Bulut, Ersen ve Dadaşlar, Erol Evgin, Erkin Koray, Emel Sayın, Cem Karaca, Bülent Ersoy, Burhan Çaçan, Belkıs Akkale, Barış Manço, Aşık Veysel, Aşık Mahzuni Şerif, Arif Sağ, Alpay, Ali Ekber Çiçek, Ahmet Özhan ve Adnan Şenses."

 

KİŞİSEL SERGİLER

 

1997 Zonguldak Kültür Müdürlüğü Sergi Salonu (yağlı boya) 

1999 Zonguldak Kültür Müdürlüğü Sergi Salonu (yağlı boya)

2000 Çaycuma Seka Sergi Salonu (ebru sergisi)

2001 Zonguldak Müdürlüğü Sergi Salonu (ebru sergisi)

2002 Zonguldak Atatürk Orman Parkı (yağlı boya) 

2003 Çaycuma Ticaret Sanayi Odası (ebru sergisi) 

2004 Çaycuma Ticaret Sanayi Odası (kumlama) 

2005 Zonguldak Kültür Müdürlüğü Sergi Salonu (kumlama)

2007 İstanbul Altunizade Kültür Merkezi (kumlama resim)

2009 T.C Gelişim Meslek Yüksekokulu, İstanbul

 

KARMA SERGİLER

 

1993 Erzurum Kültür Müdürlüğü Sergi Salonu (yağlı boya) 

1994 Erzurum Dedeman Oteli Sergi Salonu (yağlı boya)

 

Kumlama Tekniği

 

Kumlama tekniği bir zemin üzerinde oluşturulan kompozisyona doğal kumların sıva harcı şekline getirilerek, spatula yardımı ile değer kazandırma tekniğidir. Esas olan açık, koyu, orta değerlerin kumun karışımlarını dikkatlice yapılarak oluşturulmasıdır.