Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Akın YILDIRIM
 
«« Geri dön
 

 

AKIN YILDIRIM
(1963, Ordu)


Akın Yıldırım 1963 yılında Ordu'da doğdu. 1984'te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Temel Sanat ve Bilimler Bölümü'nden mezun oldu. Özellikle Özer Kabataş'ın sanat üzerine olan görüşleri onu çok etkiledi. İlk heykel sergisini 1989'da gerçekleştirdi.Uzun yıllar bakırla çalıştı. İlk dönemlerde totemler ve detaylı müzik enstrümanları üzerine çeşitli çalışmalar yaptı. Sonrasında dışa vurumcu ve gerçek üstü anlayış yöneldi. Zaman zaman soyut işler denedi. Soyut çalışmaların çok büyük bir kısmı masif ahşap heykellerden oluşuyordu. 1992 yılında "Fonksiyonel heykeller" adı altında bir sergi açtı.

 

1994 ile 1998 yılları arasında daha çok çeşitli türlerde hayvan kemikleriyle çalıştı, bunları masif kullanmakla birlikte bakır protezler ve ahşap da kullandı, birbirini yaratan destekleyen formlar üretti. Gerçek formları hiçbir zaman dışlamadı. Natürel bir bakış açısıyla anatomik olarak, insan ve hayvan heykelleri çalıştı. Bütün bu anlatılan farklı bakış açılarını, hatta derin izler bırakmış bazı ekolleri içeren, tek heykelin bünyesinde birbirinden farklı ekolleri görebileceğimiz çalışmalar yaptı.

 

2006'dan sonra geleneksel malzemesi olan bakırı kullanmakla birlikte, çoğunlukla pirinç heykeller üzerinde çalışmaktadır. Bu çalışmalar bronz dökümü andıran ama döküm olmayan eserler olarak bugüne kadar koleksiyonlardaki yerini aldı.

 

Sanatçı İstanbul'daki kişisel ve karma sergilerinin yanı sıra New York, Boston ve Paris'te sergilere katıldı.SNBA tarafından Louvre Müzesi'nde her yıl düzenlenen uluslararası delegasyonların katılımıyla gerçekleşen, Salon sergilerinde ülkemizi temsil eden sanatçılar arasında yer alan Akın Yıldırım 2008 yılında "Jüri Özel Ödülü'nü" almıştır.

 

Akın Yıldırım yeni sergisinden şöyle bahsetmektedir;

 

Yine, insanlar ve hayvanlar...

Kritik ruh halleri, imgeler onların düşünceyi, aslında planlanan fonksiyonlarının çok uzağında bir yere taşımaları...

Özgürlüğün herzaman kafa yoran birşey olması ve bunun sorgulanması uğruna alışılagelen estetik anlayışlarının kasten yıkılması...

 

Bazen; enerjik bir doğaçlama isteğiyle, akışkan birşey iddia etmeden söylenen sözler...

Ve herşeyin, başka herşeye dönüşebileceği ihtimalinin çok mümkün olduğunu hatırlatan, yaşamsal bir gerçekliğin ispatı olan işler...

Bir eserin, kendinden başka neler olabildiğidir asıl olan kendi yapan.

 

Akın Yıldırım'a göre her heykel tektir. Seriler vardır ama onlar da daima farklıdır. Görsel anlamda benzeşen heykeller beni yorar diyen sanatçımız, daima yeni bir form ve kendini peşinden sürükleyecek yeni heyecanlar aramaktadır.

 

Sanatçının eserlerinin temelinde neredeyse tamamen insan ve hayvanların dünyasını görürsünüz. Onların en natürel halinden, en uç sentetik oluşumlarına kadar sürrealistik, mistik ve abstre boyutlarından geçerek giden bir serüven yaşatmaktadır izleyiciye.