Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Aysel MIMAN
 
«« Geri dön
 


AYSEL MİMAN

(İzmir)

 

İzmir'de doğdu. İzmir Kız Lisesi'ni bitirdi.

2000 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi B.E.F. Resim Bölümü'nden mezun oldu.

İzmir Devlet Tiyatrosu'nda "Köşe kapmaca" ve "Baba" oyunlarında bir sezon yer aldı.

 

2008 yılında Amerika Çağdaş Baskılar Bienal Sergisi'ne ve Danimarka'da Uluslararası Soyut Baskılar Resim Sergisi'ne katıldı.

2007 yılında Amerika'da People Art Galerinin düzenlediği Uluslararası Soyut Resim Yarışması'nı kazandı. Art İSTANBUL 2007 Sanat Fuarı'nda Genç Sanatçılar Resim Yarışması'nda Mansiyon Ödülü aldı.

 

67. Devlet Resim Yarışması, DYO Resim Yarışması ve Kültür Bakanlığı'nın düzenlediği yarışmalarda eserleri sergilendi. 4. Çağdaş Sanat Sergisi, Genç Etkinlik-IV ve Ankara Uluslararası Sanat Bienali'ne katıldı.

 

Sanatçı, Aysel Miman, Akköy Kültür Sanat Dergisi'nde ve Geniş Açı Fotoğraf Sanatı Dergisi'nde yazıları ve fotoğraf projeleri yayınlandı. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesi olan Miman'ın resimleri koleksiyonlarda yer almaktadır. Çalışmalarını kendi atölyesinde sürdüren sanatçı, 7 kişisel sergisi açtı.

 

SANATÇININ YORUMU

 

Sanat, -resim-  bir düşünme biçimiyken; resimlerim, plastik sanatların kendi ifade araçlarını ön plana çıkaran (renk, doku, çizgi) geometrik amorf bir düzendir. Espace içindeki formlar, dış bir anlam yüklemeye ihtiyaç duymaksızın kendi kendine yeterli varlıklar olduğu inancını yansıtmak adınadır.

 

Üzerinde durduğum ve ulaşmak istediğim nokta resmin kendi yapısal formu ve renk karşıtlığıyla; düşünsel perspektifimin görsel dengelerdeki " ruhsal titreşimler" halidir. "Sahnenin Ardı"; yüzeyde renk ve form, altında ise aklın alamayacağı bir gerçeklikle bize bakıyor. İçinde yaşadığım çağın evrensel problematiklerini ve kişisel tavrımı soyut niteliklerle biçimlendirerek ifade ediyorum. Tuvalde bir konuyu resmetmek yerine konusu resim olan bir durumu yaşa/t/maktayım' şeklinde açıklayabilirim.