Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Ayse Perran YESEREN
 
«« Geri dön
 

AYŞE PERRAN YEŞEREN

A.Perran Yeşeren çizgilerin, kalemlerin ve gölgelerin dünyasıyla, henüz dört yaşındayken tanıştı. Çok erken yaşta fark edilen bu yeteneğini yine çocuk yaşta iken karakalem portreler, onu çevreleyen insanların sulu boya ile renklendirilmiş, kağıt üzerindeki yüzleri, dolaştığı sokakların ağaçları, çevresindeki evleri ve doğayı çizerek sürdürdü.

Gaziantep Kız Enstitüsü Resim Bölümü'nü bitirdikten sonra yağlı boya ve yakma çalışmalarının üstünde yoğunlaştı. Yakma sanatına merak saran sanatçı, bunun büyüsüne kapılıp, sunta ve kavak ağacından kesilen tahtalara yeniden şekil verip, heykelcikler ve yakmalar yaptı.

Devlet büyüklerinin portrelerini de çizen Yeşeren'in tabloları, sanat galerilerinde sergilendi. Yurt içi ve yurt dışı özel kolleksiyonlarda bir çok eseri bulunmakta ve kolleksiyoncular tarafından alınmaktadır.

Türkiye'nin çeşitli il ve ilçelerinde sergileri yer almaktadır. Ve katılmış olduğu bu sergilerden mansiyon, onur belgeleri ve sertifikaları bulunmaktadır.
Sanatçı on yıl süre ile özel bir bankada görev yapmış olup; Bankacılık deneyimi de, onu yaşadığımız dünyanın içine sokarken, resim tutkusundan hiçbir zaman ayrılmayan Yeşeren, 1973-1974 yıllarında Kız Meslek Lisesi'nin karma ve kişisel sergilerine katılmıştır.

Kendisine sipariş edilen yağlı boya yakma tablolarını artık evinde yapmaya başlamıştır. Yağlı boya duvar resimleri de çalışan sanatçının, bu eserleri pek çok evin, ofisin, restoranların duvarlarını süslemektedir. Yaşamının bundan sonraki döneminde İstanbul ve Ankara'da tekstil sektöründe çalışmaya başlayan sanatçı, kumaşlarla oynadı ; bu kez onları şekillendirdi, stilistlik yaptı, modeller çizdi, kalemi yine elindeydi. 1990-1993 yılları arasında kişisel ve karma sergilere katıldı.
Ressamlığın yanında A. Perran Yeşeren, holdinglerde yönetici asistanlığı, sekreterlik, dış ilişkiler müdürlüğü, desinatörlük, tekstil alanında stilistlik ve inşaat şirketlerinin muhasebe ve üst düzey yöneticilik görevini üstlenmiştir.

Son olarak, Saküder-Sanat ve Sanatkarlar Topluluğu Derneği'nin çıkartmış olduğu antolojide, 2 adet Atatürk yağlı boya resmi yer almaktadır. Ve Tisva Türkiye İsrafı Önleme Vakfı'nın, 1.Uluslararası Türkiye Grameen Mikrokredi Sanat Bienali
?Dünyada Yoksullukla Mücadele? T.C. Kültür Bakanlığı'nın çıkartmış olduğu katalogda iki yakma eseri mevcuttur.

Sosyal faaliyet ve organizasyonlar da gerçekleştiren A.Perran Yeşeren, Türk Dünyası Yüce Erek (Aylık Fikir, Kültür, Araştırma) Dergisi'nde; Türkiye'de Resim Sanatı'nı Medyatek (İş-Kadın-Evim) Dergisi'nde resim sanatı ile ilgili röportaj ve sanat yazıları yazmakta ve yayınlanmaktadır.

ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü bünyesinde GESAM, Türkiye Güzel Sanatlar Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nde Basın Yayın Üyesi olarak 6 yıl üyeliğini sürdürmüştür. Halen üyeliği bulunduğu yerler ; Ankara Ressamlar Derneği Dedeman Art Galeri Yönetim Kurulu Üyesi, Ankara Warşova Dostluk Derneği, Uzakdoğu Kültür Derneği, Makedonya Dostluk Derneği, SAKÜDER- Sanat ve Sanatkarlar Topluluğu Derneği'nin halen üyesidir.
A.Perran Yeşeren, Ankara'da ki evinin atölyesinde özel dersler de vererek ve siparişler alarak çalışmalarına devam etmektedir.

SERGİLERİ

1973?1974 Erkek Sanat ve Kız Sanat Sanat Meslek Lisesi'nde Karma ve Kişisel Gaziantep
1990,91,92 Karma ve Kişisel Resim Sergisi İstanbul,
1998 Üç Dokuz Sanat Galerisi, Kişisel Ankara
1990 Ekvator Dekor Sanat, Kişisel Ankara,
1999 İsveç Büyükelçiliği Kişisel Ankara
2001 Ankara Sanat Galerisi Kişisel Ankara
2003 Kuğulu Caf? Kişisel Ankara
2003 Dedeman Art Gallery Kişisel Ankara
2003 GESAM Üyeleri Karma Kalkınma Bankası Ankara
2003 Türk Dünyası Kültür Merkezi Karma Ankara
2004 Dedeman Art Gallery Karma Ankara
2004 Merzifon Sergi Kişisel Merzifon
2004 Ayaş Belediyesi-GESAM Karma Ankara
2004 Dedeman Art Gallery Kişisel Ankara
2004 Çağdaş Sanatlar Galerisi Karma Ankara
2004 Altınpark Fuarı Kişisel Ankara
2005 Dedeman Art Gallery Karma Yarışma Ankara
2005 Samsun Belediyesi GESAM Karma Samsun
2005 Ayaş Belediyesi GESAM Karma Ankara
2005 Çubuk Belediyesi GESAM Karma Ankara
2005 Ankara Dedeman Art Gallery GESAM( Pakistan'a yardım ) Karma
2005 Dünyada Yoksullukla Mücade (Türkiye İsrafı Önleme Vakfı)1. Uluslar arası Türkiye Grameen Mikrokredi Sanat Bineali.
2005 Resim Heykel Müzesi Karma- Ankara
2006 Saküder- Sanat ve Sanatkarlar Topluluğu Kültür Derneği'nin; İstanbul Bakırköy Kültür Merkezi'nde karma - İstanbul