Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Deniz BİLGİN
 
«« Geri dön
 

DENIZ BILGIN

(? -1999)

Deniz Bilgin, 1973'te girdiği İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne bir yıl devam ettikten sonra 1974'te İngiltere'ye giderek London College of Printing'de grafik okumaya başladı. Londra'daki eğitimini 1979 yılında tamamlayan sanatçı, aynı yıl Singapur'a gitti ve Singapur National Museum'da bir karma sergiye katıldı. 1980'de Türkiye'ye dönen Deniz Bilgin önce kumaş üzerine resimler yaptı, ardından kurukalem, mürekkep, suluboya ve 80'lerin sonundan itibaren resmine hakim olacak guaşı keşfetti.

Aynı yıllarda eserleri İstanbul'da açtığı sergiler ile çeşitli kitap ve dergilerin kapaklarında izlenmeye başlandı. 1987 yılından itibaren Metis Yayınları tarafından yayımlanan Defter dergisinin kapak resimlerini Deniz Bilgin yaptı. Çalışmaları ayrıca, aralarında Latife Tekin, Lale Müldür, Murathan Mungan, Bejan Matur, Alberto Moravia, Henri Troyat ve Ursula Le Guin'in de bulunduğu pek çok yazarın kitap kapaklarında yer aldı.

Deniz Bilgin'in eserleri ilk kez ölümünden beş yıl sonra, İstanbul Karşı Sanat Çalışmaları tarafından düzenlenen kapsamlı retrospektif sırasında topluca izlendi.