Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Ugurcan AKYUZ
 
«« Geri dön
 

 

UĞURCAN AKYÜZ
(Hopa, 1961)

 

Uğurcan Akyüz, 1961 yılında Artvin, Hopa'da doğdu, ilk ve orta öğrenimini orada tamamladı. 1983 yılında Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. Bir süre yarı zamanlı grafik tasarımcısı olarak TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) için çalıştı. 1985 yılında Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim görevlisi oldu. Yüksek Lisansını; HÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'nde "Görüntünün Fotografik Analizi: Portre" başlıklı tezi ile 17.06.1987'de tamamladı.

 

1989 yılında "Sabaha Karşı Bir Zaman" adlı kitabı yayımlandı. HÜ GSF'de sürdürmekte olduğu Sanatta Yeterlik çalışmasının tez aşamasında iken kazandığı YÖK bursu ile 1990 yılında İngiltere'ye gitti. Leicester, De Montfort University (DMU), School of Design and Manufacture'da doktora eğitimine başladı. 1994 yılında JF Laxton bursu ile ödüllendirildi ve aynı yıl DMU'de yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı. DMU'den; "To create a Model for 2-Dimentional Marks" başlıklı tezi ile 16.01.1995 tarihinde doktora (Ph.D) derecesi alarak Türkiye'ye döndü. 31.03-30.11.1995 tarihleri arası askerlik görevini tamamladı.

 

17.11.1997 yılında Doçent unvanını aldı. Anadolu Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesi olarak Yüksek Lisans; ve Başkent Üniversitesi'nde ise lisans dersleri verdi. Akyüz, 9.04.2003'te profesör oldu, HÜ Grafik Bölümü başkanlığına atandı. 2004 yılında Goethe Enstitüsünden aldığı araştırma bursu ile Münih'e gitti, HÜ Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürlüğüne atandı.

 

2006 yılında, (KKTC) Yakın Doğu Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi'nin kuruluşunu gerçekleştirdi ve 28.12.2009'a kadar dekanlığını yaptı. 29 Aralık 2009'da HÜ Güzel Sanatlar Fakültesi'ne dekan olarak atandı. 2010 yılında fakülte SANAT KURUMU ve ÇAĞSAV kurumsal ödüllerini aldı.

 

HU GSF'de dekanlığı döneminde; altı sempozyum kitabı, yirmi sergi kataloğu, altı hakemli dergi, üç retrospektif kitabı, üç mezuniyet sergi katalogu ve fakültenin üç broşürü yayınlandı. Hacettepe Sanat Müzesi Müdürlüğü sırasında ise müze, sanatçı bağışları ile iki yüzün üzerinde eser kazandı.

 

1996'da Ankara'da, 2007'de ise KKTC'de açılan ilk dijital resim sergileri dahil; dokuzu yurtdışında, toplam yirmi kişisel sergi açtı. Sergileri ile ilgili sekiz katalog ve çeşitli makaleler yayınlandı. Altı uluslararası kongreye baş konuşmacı olarak davet edildi. Sanat, grafik tasarım, yeni medya, görsel sanatlar, sanat eğitimi ve fotografik konularında seminerler verdi. Yurtiçi ve yurt dışında çeşitli yarışmalı ve karma sergilere, bienallere katıldı, çalıştaylarda yer aldı. Pek çok akademik ve sanatsal etkinliğin oluşumunda rol aldı ve gerçekleştirdi:


2005'de HÜ Sanat Müzesi Kurumsal Kimlik, Tanıtım Kampanyası ve Sanat Kataloğu Tasarımı projesi; Stuttgart, Hochschule der Medien ile HÜ arasında "Bilgisayar Grafiği ve Grafik Canlandırma Bilim Uzmanlığı Programı" oluşturulması, 2009'da YDÜ ile KKTC İçişleri Bakanlığı Merkezi Cezaevi'ne "Seramik Atölyesi Kurulması", aynı yıl YDÜ, HÜ ve Aksaray Üniversitesi ortak "Yaz Akademisi". 2016'de yedincisi düzenlenen "AKADEMİADA Uluslararası Sanat Akademisi". 2010 ve 2012 Asya Sanat Bienali Türkiye'yi temsil ve katılımcı seçimi. Çin-Qingdao Technical College ile HÜ arasında işbirliği, Kore-National University of Arts ile HÜ arasında işbirliği protokol ve projeleri, 2011 ve 2012'de gerçekleştirilen HÜ.GSF, uluslararası MACSABAL sempozyumları ile HÜ.GSF "Yeni Dünya Düzeninde Sanat" sempozyumu bunlardan bazılarıdır. Ayrıca; 2014'de YDÜ'de ilk Sanat Kolonisini düzenledi ve 2016'da Avrasya VI-Uluslararası Mimari, İnşaat mühendisliği ve Tasarım okulları festivaline ev sahipliği yaptı. 2019'da Stadtallendorf Kunst Colony'i gerçekleştirdi.

 

Akyüz; Kültür Bakanlığının düzenlediği 65.Devlet Resim ve Heykel Yarışmasında Türk sanatı tarihinde ilk defa bir dijital çalışmaya verilen "başarı" ödülü de dahil on iki ödül aldı. 2016'da Kazakistan Pavlodar State Üniversitesi "Bilge Adam" ödülüne layık görüldü. Yerel ve uluslararası müzelerde, koleksiyonlarda çok sayıda eseri bulunan Akyüz'ün, Eylül 2018'de Bosna Hersek Tarih Müzesine dört eseri birden kabul edildi.

 

Farklı sanat ve tasarım dergilerinde hakemlik, yarışmalarda ve sınavlarda jüri üyeliği yaptı. Bu arada; 14 profesör, 18 doçent ve 32 yardımcı doçentin akademik dosyasına rapor yazdı.

 

2014 yılında 16. Asya Sanat Bienaline jüri üyesi olarak seçildi.

 

Akyüz, 2010-12 yılları arasında Üniversitelerarası Kurul Sanat Alanı Eğitim Komisyonu; 2012-15 yılları arasında Üniversitelerarası Kurul Doçentlik Üst Komisyonu, 2014-17 yılları arasında KKTC MEKB Kültür Sanat Danışma Kurulu üyeliği yaptı.

 

17 Ekim 2012 tarihinde HÜ Güzel Sanatlar Fakültesi dekanlık görevinden istifa ettikten sonra, 18 Ekim 2012'de YDÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinde (dekan) tekrar çalışmaya başladı. 19 Şubat 2014- 01 Mart 2017 tarihleri arası YDÜ Mimarlık Fakültesi dekanı olarak görevlendirildi.

 

Akyüz, YDÜ Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezinin 2013'de açılmasını; YDÜ Sanat ve Tasarım (2013), Mimarlık (2014) ve İç Mimarlık (2014) doktora programlarının açılmalarını ve onaylanmalarını YÖDAK ve YÖK nezdinde sağladı.

 

Sekiz sanatta yeterlik, onbir doktora ve yirmibir yüksek lisans öğrencisine danışmanlık yaptı. Ayrıca onbeş gazete makalesi, elliiki sunu yazısı, indeksli dergilerde yedi makalesi ve yirmiüç bildirisi yayınlandı. Kıbrıs Postası ve ardından Kıbrıs Gazetelerinde, "Yakından Sanat" adlı kendi sayfasında haftalık olarak kesintisiz yüz otuz beş makale yazdı. Ayrıca; Yakın Doğu TV için hazırlayıp sunduğu haftalık TV programı "Yakından Sanat" BRT-2'de seksen beş hafta yayınlandı.


01 Mart 2018'de YDÜ'den istifa eden Akyüz, 18 Mart 2018'de kadrosunu İstanbul Ayvansaray Üniversitesine aldırdı.

 

2019 yılında "Kendime Dersler-bir dekanın yazıları-" adlı kitabı yayımlandı. Ayrıca yayın aşamasında biri şiir, iki kitabı daha bulunmaktadır.

 

Akyüz, halen; AQAS (Almanya merkezli Üniversite Akreditasyon Kuruluşu) için çalışmakta ve sanatsal faaliyetlerini Almanya'da sürdürmektedir.