Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Altan CELEM
 
«« Geri dön
 


ALTAN ÇELEM
(1969, Mülheim-Almanya)

1969 Mülheim’da dünyaya gelen Altan Çelem, 1987–1992 yıllarında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun olmuştur. 1992–1995 döneminde ise Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Yüksek Lisans Resim Bölümü'nü bitirmiştir.

Aldığı akademik eğitimi modern dünyamızın çağdaş üslubu ve temalarıyla başarıyla birleştirmiş olan Altan Çelem’in elde ettiği ayrıcalıklı konumun ve sanatsal yeteneğinin doğal bir sonucu olarak, eserleri ülkemizin sanat piyasasında yükselen bir grafik çizmekte ve birçok koleksiyoner Altan Çelem resimlerini koleksiyonlarına katmayı bir ayrıcalık kabul etmektedir.

Çelem’in aldığı ödüller arasında 1991 yılında 2.Üniversiteler Arası Resim Yarışması İkincilik Ödülü, 2000 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Resim Yarışması Birincilik Ödülü vardır. 1991 yılından bu yana pek çok karma sergiye katılan, kişisel sergiler açan sanatçı, İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

ALTAN ÇELEM’İN RESİMSEL GERÇEKLİĞİ

Sanatçı Altan Çelem, çağdaş Türk sanat dünyasında, yarattığı özgün resimsel gerçeklikle ayrıcalıklı bir pozisyona sahiptir. Anlatım gücü Amerikan Realizmi ile kıyaslanabilecek Altan Çelem’in yağlıboyalarında gündelik yaşam halleri resmin sunduğu engin olanaklarla, mekanizmden uzak bir yolla temsil edilir. Onun temsiliyet tarzı, kaba bir yansıtmacılıktan çok uzaktır. Sanatçı, akademik birikimi ve estetik arayışları/tecrübeleri ile süzdüğü üslubuyla günlük hayatımızın nesnelerini, ev eşyalarını, her gün yaşadığımız durumları, insanlar arasındaki ilişkileri, çelişkileri, trafiği, kentin karmaşasını ve harmonisini bir tılsım değeri kazandırarak yeniden kurar. Sıradan olanın sırları açığa çıkar ve gerçeklik en yalın uçlarında sihirsel bir boyuta ulaşır.

Altan Çelem, sağlam bir figüratif kurgu gerçekleştirirken renge dair deneysel girişimlerde de bulunur. Özellikle, kenti en iyi yansıtması açısından, mavinin ve grinin tonları yağlıboyalarında belirleyici bir role sahiptir. Onun resimsel gerçekliği, kısa yoldan “gerçekçi” diye tanımlanıp sınırlandırılamayacak bir zenginlik arz etmektedir. Altan Çelem’in yağlıboyaları, bizleri etrafımızı saran gerçek yaşamın, ustaca bir perspektif ve üslupla düşsel bir boyuta sıçrayabileceğini ispatlamaktadır.

Sanat eleştirmeni ve sosyolog
Dr. Kubilay Akman