Online members    
Online members :
Online guests :
» Art Competitions » Art Announcement Detail  
Google In pages
DETAIL

Kultur ve Turizm Bakanligindan "Genc Sanat" Kapsaminda "Turkiye Buyuk Millet Meclisi'nin Acilisinin 100. Yili'na Ithafen Afis ve Tasarim Yarismasi (Son Basvuru: 9 Mart 2020)
 

Bakanlığımızca; genç tasarımcılar arasında farkındalık oluşturmak amacıyla "Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Açılışının 100. Yılı: "Hâkimiyet-i Millîye (Millî Egemenlik)" konulu "Genç Sanat: 4. Afiş Tasarım Yarışması" düzenlenecektir.

Söz konusu yarışmaya ilişkin şartnameye "e-devlet" bağlantılı https://gorselsanat.ktb.gov.tr/  yarışma web sitesi üzerinden ulaşılabilecek ve başvurular aynı bağlantıdan çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirilecektir.

 

"Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Açılışının 100. Yılı: "Hâkimiyet-i Millîye (Millî Egemenlik)" konulu "Genç Sanat: 4. Afiş Tasarım Yarışması" için 03 Şubat- 09 Mart 2020 tarihleri arasında başvuru yapılabilecektir.

 

 

Başvuru İçin Son Tarih: 09 Mart 2020 (Teslime 36 gün kaldı)

 

Yarışma Amacı: Kültür ve Turizm Bakanlığınca; genç tasarımcılara yakın tarihimiz konusunda farkındalık yaratmak amacıyla "Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Açılışının 100. Yılı"na İthafen "Hâkimiyet-i Millîye (Millî Egemenlik)" konulu "Genç Sanat Afiş Tasarım Yarışması" düzenlenmiştir.

 

 

23 Nisan 1920 yılı "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" sözü ile Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir. Bu kapsamda 2020 yılı; Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının yeni bir Türk Devleti'nin kurtuluşunun ve kuruluşunun gerçekleşmesini sağlayan tarihin "100.Yıldönümüdür".

 

 

Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde Kurtuluş Savaşı'nı başlatacak ve Cumhuriyet'e giden yolda en önemli adımın atılmasını sağlayacak 23 Nisan 1920 tarihindeki Büyük Millet Meclisi açılışı; kurtuluş mücadelesinin en önemli safhalarından birisi olmuştur.

 

 

Türk milletinin bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

 

 

Hâkimiyetin kayıtsız şartsız millete ait ve millet iradesinin en büyük güç olduğu gerçeğinden hareketle cumhuriyet ve demokrasinin önemini hatırlamak, yaşatmak ve bu konuya ilişkin kalıcı eserler kazandırmak amacıyla Bakanlığımızca Genç Sanat kapsamında "Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Açılışının 100. Yılı"na ithafen düzenlenen "Hâkimiyet-i Milliye (Millî Egemenlik)" konulu Genç Sanat Afiş Tasarım Yarışması" neticesinde gerçekleştirilecek olan sergi, seçici kurul tarafından yarışmanın amaç ve kapsamına uygun olarak seçilerek sayısı belirlenecek olan afiş tasarımlardan oluşacaktır.

 

 

Yarışma Takvimi:


•Son başvuru tarihi: 09 Mart 2020

 

Katılım Koşulları:


•Yarışma; seçici kurul üyeleri ile birinci derece yakınları dışında ülkemiz ve YÖK denkliği olan yurtdışındaki üniversitelerin ön lisans düzeyinde Meslek Yüksekokullarının Grafik Tasarımı Bölümleri, Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulları ve Bilgisayar Teknolojileri Bölümleri ile Güzel Sanatlar Fakülteleri, İletişim Fakülteleri, Görsel İletişim Tasarımı Bölümleri, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakülteleri, Sanat ve Tasarım Fakülteleri, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakülteleri ile uygulamalı sanat eğitimi veren Eğitim Fakültelerinin lisans ve lisansüstü (yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora) düzeyde eğitim gören tüm T.C. vatandaşı öğrencilerine ve 2019-2020 öğretim yılları içerisinde mezun olan tüm T.C. vatandaşı katılımcılara açıktır.


•Önlisans/Lisans eğitimini yukarıda belirtilen fakültelerde tamamlayan ancak lisans/lisansüstü eğitimine farklı fakülte/enstitülerde devam eden kişilerin katılımı ancak hâlihazırda öğrenim gördükleri üniversitelerden güncel öğrenci belgesinin yanında diplomalarının fotokopilerini beyan etmeleri durumunda kabul edilecektir. Ayrıca yukarda belirtilen fakülteler dışında öğrenim gören ancak güzel sanatlar eğitimi veren farklı fakülte ve enstitülerden ders alan öğrenciler transkriptlerini beyan etmek şartıyla yarışmaya katılabilirler.


•Yarışmacılar yarışmaya sadece bireysel olarak katılacaklardır. Her katılımcı herhangi bir yarışmada (sosyal medya, youtube v.b platformlarda düzenlenen yarışmalar da dahil) ödül almamış ya da sergilenmemiş kendilerine ait özgün bir (1) adet tasarım ile katılabilir.


•Başvuru eserinin daha önce sergilendiğinin ve/veya ödül aldığının tespiti halinde ilgili eserin adaylığı/başvurusu derhal iptal edilecektir. Bu hususun ödül kazanıldıktan sonra tespiti halinde aday kazandığı para ödülünü (yasal faizi ile) ve başarı/katılım belgesini iade ile mükellef olacaktır.


•Yarışma neticesinde başarı ödülü, mansiyon ve sergilenmeye uygun görülen afiş tasarımları sergilenecektir.


•Başvuru "e-devlet" bağlantılı https://gorselsanat.ktb.gov.tr/ yarışma web sitesi üzerinden çevrimiçi yapılacağından alternatif hiçbir gönderi (e-posta, posta, kargo, kurye, elden teslim vb.) kabul edilmeyecektir.


•Her katılımcı mutlaka kendisine ait e-devlet şifresi ile yarışmaya başvurmalıdır. Katılımcılar, başka birine ait e-devlet şifresi ile yarışmaya başvurmaları halinde tasarımlarına bakılmaksızın yarışmadan diskalifiye edileceklerdir. Yine ödül aldıktan sonra böyle bir durum tespit edilirse tasarımcı aldığı ödül ve belgeleri iade edecektir.

 

Ödüller:


•Başarı Ödülü (10 adet) 7.000 .-TL + Başarı Belgesi,
•Mansiyon (10 adet) 3.000.- TL + Başarı Belgesi,
•Sergileme 500 TL.-+ Katılım Belgesi verilecektir.

 

PLEASE CLICK FOR DETAIL INFORMATION