Online members    
Online members :
Online guests :
» Art Competitions » Art Announcement Detail  
Google In pages
DETAIL

Ödüllü Anadolu Çizgi Film Yarışması 2015 (Son Başvuru: 17 Nisan 2015)
 

 

Ödüllü Anadolu Çizgi Film Yarışması 2015

 

Türk Çizgi Film (animasyon) sektörünün ulusal ve uluslararası arenada bilinirliğini ve rekabet edebilirliğini artırmak ve sektör potansiyeline dikkat çekmek amacıyla, para ödüllü 1. Anadolu Çizgi Film (Animasyon) Yarışması düzenlendi. Başvuruların devam ettiği yarışmaya, öğrenci, amatör, profesyonel herkes katılabiliyor.Başvurular için son tarih ise 17 Nisan 2015 olarak açıklandı. Ön elemeler, 20-24 Nisan 2015 tarihlerinde yapılacak.

 

1.Anadolu Çizgi Film Yarışması,Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerinde kamu kesimi, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyon ve işbirliğini geliştirerek kalkınmaya hizmet eden Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından düzenlendi. Amatör, profesyonel,öğrenci herkesin katılabileceği yarışma başvuru detaylarına, yarışmanın resmi web sitesi www.anadoluanimasyon.com  üzerinden ulaşılabiliyor. Başvurular için son tarih ise 17 Nisan 2015 olarak açıklandı.

Yarışmaya, bireysel veya ekip olarak katılmak mümkün. Ekip olarak katılma durumunda, öncelikli olarak bir ekip sorumlusu seçilecek, ekip sorumlusu ve her bir ekip üyesi yarışma şartnamesinde yer alan ilgili formları ayrı ayrı doldurup, imzalayarak başvuru dosyasına ekleyecek.


1. Anadolu Çizgi Film (Animasyon) Yarışmasına katılacak filmler, jenerik hariç 1-6 dakika arası süreli, dublajları yapılmış, ses, müzik ve efektleri 5+1 ses sisteminde kaydedilmiş ve mikslenmiş olarak hazırlanacak. HD PAL 16:9 (1920X1080), renk kayıpsız MOV veya AVİ formatında, DVD ortamında sunulacak. Yarışmada, Türkçe dublajlı veya Türkçe alt yazılı, 2 ve 3 boyutlu animasyon tekniği ile hazırlanan çizgi filmlerle de yer alınabiliyor.

 

Yarışma, sektörün yanı sıra bu alanda epey mesafe kat eden Eskişehir'in potansiyelini duyurmayı da hedefliyor. Yarışmayla, "Eskişehir'de çizgi film okulu var" algısı oluşturularak, yatırımcı çekmek amaçlanıyor.


Türk Çizgi Film (animasyon) sektörünün ulusal ve uluslararası arenada bilinirliğini ve rekabet edebilirliğini artırmak ve sektör potansiyeline dikkat çekmek için düzenlenen yarışmada; 1.'ye 20 bin TL, 2.'ye 10 bin TL ve 3.'ye 5 bin TL para ödülü verilecek.

 

Seçici Kurul, değerlendirmeyi genel olarak anlatım yetkinliği (fikir, amaca uygunluk, kurgu, görsel zenginlik, vb.) ve kullanılan animasyon tekniğini dikkate alarak yapacak. Değerlendirme kriterleri ise yine jüri tarafından oluşturulacak.

 

Filmlerin yapımı için hiçbir şekilde sponsor kullanılamıyor. Filmin hiçbir bölümünde reklam içerikli veya sponsora ait olabilecek logo ve herhangi bir markayı temsil edebilecek görsel ve sesli içeriğe yer verilemiyor. Filmler, hiçbir şekilde siyasi propaganda, müstehcenlik, hakaret ve siyasi/dini/etnik ayrımcılık vb. unsurlar ile konusu suç teşkil eden herhangi bir unsur içeremiyor. Filmlerin, senaryo, görsel, işitsel vb. gibi malzemeleri dâhil olmak üzere, bütün kısımlarının bizzat katılımcı tarafından üretilmiş veya kullanım haklarının katılımcıda olması gerekiyor.

 

1. Anadolu Çizgi Film Yarışmasına başvuran ve ön elemeyi geçen katılımcıların eserleri, yarışmanın web sayfasında yayınlanacak ve halka açık olarak birinciyi tahmin etme yarışması yapılacak. Jürinin seçtiği 1.'lik ödülüne layık eseri doğru olarak tahmin eden 3 kişiye, noter huzurunda yapılacak kura ile tablet hediye edilecek. 20-24 Nisan 2015 tarihlerinde ön elemenin yapılacağı yarışmanın sonuçları, 14 Mayıs'ta Eskişehir'de düzenlenen Animasyon Festival'inde açıklanacak.

 

Seçici Kurul:


1) Doç. Fethi Kaba - Anadolu Üniversitesi, Çizgi Film (Animasyon) Bölümü Başkanı (Asil)
2) Öğr. Gör. Tahir K. Aksoy - Anadolu Üniversitesi, Çizgi Film (Animasyon) Bölümü (Asil)
3) Turgut Akaçık - Yönetmen (Asil)
4) Berat İlk - Canlandıranlar Derneği/ASIFA-Türkiye Başkanı, Yapımcı ve Yönetmen (Asil)
5) Sevilay Bozdemir - TRT Çocuk Kanalı Müdürü (Asil)
6) Tamer Değirmenci - BEBKA Genel Sekreteri (Asil)
7) Engin Yüksel - BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü (Asil)

8) Yrd. Doç. Sabahattin Çalışkan-Anadolu Üniversitesi,Çizgi Film (Animasyon) Bölümü (Yedek)

9) TRT yetkilisi (Yedek)
10) Feyza Yapar - BEBKA Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi Uzmanı (Yedek)


İletişim;Tel: 0 224 211 1327,

Faks: 0 224 211 1329,

Adres: T.C. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Yeni Yalova Yolu 4. Km

           Buttim İş Merkezi, Buttim Plaza Kat:6 16250 Osmangazi/Bursa/Türkiye,

E-posta: yarisma@bebka.org.tr

 

Çizgilerin gücü

 

Taş Devri, Şirinler, Arı Maya, Jetgiller, Heidi, Şeker Kız Candy ve daha onlarcası....Türkiye'de tek kanallı televizyon ekranlarının fenomen çizgi filmleri... O yıllarda çocuk olanları ekranın karşısına kilitleyen, maceradan maceraya koşturan sihirli bir dünya... Günümüzde çizgi film denilince ilk akla gelen Walt Disney Pictures, Warner Home, Pixar, DreamWorks gibi yapım şirketleri, pastanın büyük dilimini yıllardır alıyor. Kanada dünyada çizgi filmin merkezi durumunda ve istihdamı teşvik ediyor. Fransa ve İngiltere iyi bir noktada. Hindistan, animasyon köyü kurdu ve ciddi yatırımcı çekiyor.

 

Yunanistan'da sektör vergiden muaf. Çizgi film ve animasyon sektörünün yarattığı dev ekonomi, geç kalınmış bile olsa, Türkiye'de de artık adım atmanın gerekli olduğu fikrini uyandırdı.

 

TRT Çocuk kanalının yerli yapımlara yer vermesi, çizgi film piyasasını hareketlendirdi. Son dönemde ortaya çıkan Türk çizgi kahramanı Pepee'nin başarısı, öncü ve umut ışığı oldu. Harekete geçen sektörde peş peşe kaliteli yapımlar ortaya çıkmaya başladı. Konunun akademik boyutunda da önemli adımlar atılıyor.Türkiye'nin ilk Çizgi Film Bölümü, Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde açıldı. Okul, sektöre çok sayıda nitelikli eleman kazandırdı ve kazandırmaya da devam ediyor.