Online members    
Online members :
Online guests :
» Art Competitions » Art Announcement Detail  
Google In pages
DETAIL

20. Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması (13 Ocak 2014 Pazartesi Saat: 08:30)
 

 

KENTSEL YAŞAM
Şu Anadolu toprakları öylesine zengin bir kültürü barındırır ki koynunda; gök kuşağının renkleri bile onunla yarışamaz. Köyü başka bir dünya, kasabası başka, kenti başka... Ve her birinde olağanüstü biçimde sergilenen, yaşama dair zevk, incelik, naiflik ve duygu vardır...
Bunlar arasından hiç kuşku yok ki kentlerdeki yaşam son derece ilginç yaşam öyküleri sergiler. Burada her toplum katmanından kültürü, birbirinden güç alarak, birbirini besleyerek yaşadığını görürsünüz. Kentin en seçkin sokağında sıradan bir simitçinin sesini duyabilir, parklarında da cafe'lerinde de fala bakanlarına rastlayabilirsiniz.
Burada ne gariptir ki gecekondu ile gökdelen yan yana boylarını ölçer. Birahanelerinde Anadolu işi türküler söylenirken en entelektüel sohbetler orada koyulaşır. Gecekondu bahçelerinde salçaların kaynayan kokusu mahalleyi sararken, caddelerin kararsız adımlarla kaynayan kalabalığında iletişim teknolojisinin en yeni boyutu kendisini gösterir.
Parkların yaşlı bastonlarına karşılık, gençliğin sıcacık bedenleri sarar birbirini... Ağaçlar görkemlidir, güvercinler insanlarına alışık, yollarını inanılmaz bir taksi sarısı boyar uzun uzadıya. Alış veriş merkezleri vardır kocaman, ferah ve aydınlık... Sinema afişleri süsler üst katlarını ya da fest-food yemek salonları.
Kent böyledir işte; üst geçitlerinde kimsesiz çocukların yalın ayakları, dilencilerin kurumuş avuçları nasibini ararken, altından insanı çileden çıkaran bir trafik karmaşası akmaya çalışır. Kentin kenar mahallelerinde henüz kırsalın kokusunu üzerinden atamamış bir naiflik vardır. Komşu sohbetleri gene pencerelerden, balkonlardadır ve balkonlar ve pencereler köyden getirilmiş boy boy çiçeklerle süslüdür. Çocuklar asfalta çizdikleri oyunları oynarlar; yanlarından gene sokak satıcıları geçer...
Kuşkusuz kentlinin ayrıcalıklı bir sanatsal dünyası da var; tiyatrolar, gösteri merkezlerinin renkleri, pavyonlar, konser salonları, operası, balesi... Öte yandan düğün salonlarının, futbol statlarının coşkusu da bir başka özel yanını teşkil eder kentlinin.
Velhasıl, Anadolu'da kentsel yaşamın rengine doyum olmaz.

Etkinlik Yeri: Ankara Genel Merkez

Mesaj Eki: Diğer detaylar için bu mesajın ekinde gönderilen dosyayı inceleyiniz. (Dosyayı göremiyorsanız buraya tıklayınız)


Ankara Genel Merkez İletişim Bilgileri:
Tel: 0312 438 69 44
Adres: Hoşdere Cad. Fuar Sk. No:11/13 Çankaya

Diğer etkinliklerimiz için web sitemizi ziyaret ediniz:
ankara.aktiffelsefe.org