Online members    
Online members :
Online guests :
» Art Competitions » Art Announcement Detail  
Google In pages
DETAIL

19. Nehar Tüblek Karikatür Yarışması (Son Başvuru: 10 Şubat 2014)
 

 

19. NEHAR TÜBLEK KARİKATÜR YARIŞMASI

 

6 Mart 1995 tarihinde vefat eden, ömrünü karikatüre adamış değerli sanatçılarımızdan Nehar Tüblek adına Beşiktaş Belediyesi ile Karikatürcüler Derneği tarafından düzenlenen karikatür yarışmasının bu yıl on sekizincisi yapılıyor. Hem değerli karikatürcü Nehar Tüblek'i anmak hem de karikatür sanatının yaygınlaşmasını sağlamak için sizleri bu yarışmaya katılmaya çağırıyoruz.

 

Yarışma Konusu: SEÇİM

 

Ödüller:

 

Birincilik Ödülü: 3.000 TL

İkincilik Ödülü: 2.500 TL

Üçüncülük Ödülü: 2000 TL

3 Mansiyon: Her biri 1.000 TL

Beşiktaş Belediyesi Onur Ödülü: 1.500 TL

Özel Ödüller: Beşiktaş Jimnastik Kulübü Özel Ödülü

Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü

Kabataş Lisesi Eğitim Vakfı Özel Ödülü

Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü

Dünya Yayıncılık Özel Ödülü

Nehar Tüblek Ailesi Adına Özel Ödül

Karikatürcüler Derneği Gençleri ve Çocukları Özendirme Ödülleri. (Özel ödüller onur plaketi olarak verilecektir).

 

Seçiciler Kurulu:

 

İsmail Ünal-Beşiktaş Belediye Başkanı

Kemal Çiloğlu-Beşiktaş Belediye Başkan Vekili

Mahmut Akgün- Karikatürcü

Raşit Yakalı- Karikatürcü

Akdağ Saydut - Karikatürcü

Tonguç Yaşar - Karikatürcü

Musa Kart-Karikatürcü

Erdoğan Bozok-Karikatürcü

Ahmet Öztürklevent-Karikatürcü

 

Son katılım tarihi: 10 Şubat 2014

 

Yazışma Adresi: Şerife Ayvere Özmüş Beşiktaş Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Nisbetiye Mah. Aytar Cad. Başlık Sok. No:1 Beşiktaş/İstanbul

 

KATILIM KOŞULLARI

 

Yarışma Konusu: SEÇİM.

 

1. Yarışma bütün karikatür çizerlerine açıktır.

 

2. Yarışmaya gönderilecek karikatürlerde çizim tekniği serbesttir.

 

3. Gönderilecek karikatürlerin boyutları en fazla 30x40 cm. olmalıdır. Her yarışmacı en fazla 5 (beş) karikatür ile katılabilir.

 

4. Yarışmacıların, karikatürleri ile birlikte fotoğraflarını ya da yasam öykülerini göndermelerine gerek yoktur. Yalnızca karikatürlerinin arkasına adı, soyadı ve kesin mektup adresi ile varsa telefon numarası yeterli ve gereklidir.

 

5. Karikatürler en son 10 Şubat 2014 tarihine kadar yazışma adresine elden ya da posta ile gönderilmiş olmalıdır.

 

6. Ödüller, 6 Mart 2014 tarihinde İstanbul, Beşiktaş'ta, bu tarihten önce yarışmacılara bildirilecek olan bir kültür merkezinde dağıtılacaktır.

 

7. İstanbul dışında oturup yarışmada ödül kazananların yol ve konaklama masrafları kendilerine aittir. Bu nedenle ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri adreslerine gönderilecektir.

 

8. Yarışma karikatürleri Beşiktaş Belediyesi tarafından bir albümde toplanacaktır. Albüme girecek olan eserleri "Seçiciler Kurulu" tespit edecektir. Ayrıca bu eserler sanat galerilerinde sergilenecektir.

 

9. 15-18 yaş arası genç katılımcılar için özendirme ödülleri verilecektir. Genç katılımcılar başvurularına nüfus cüzdanı fotokopisini ekleyecektir.

 

10. Eserlerini yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.

 

Nehar Tüblek

 

1924 yılında Yugoslavya'nın Manastır kentinde dünyaya geldi. Daha sonra Türkiye'ye yerleşen Nehar Tüblek'in ilk karikatürü 1943 yılında Amcabey Dergisi'nde yayımlandı. O günden vefat ettiği güne kadar kendini karikatüre adadı. Hafta, Yavrutürk, Yeni Mecmua Karikatür, Şaka, Amcabey, Akbaba, Dolmuş, Çarşaf dergileriyle Son Posta, Dünya, Akşam, Yeni Gazete, Hürriyet ve Günaydın gazetelerinde devamlı olarak karikatür çizdi.

 

Nehar Tüblek yurt içi ve yurt dışında yapılan uluslararası yarışmalarda da birçok ödül kazandı. İstanbul Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği yarışmalarda başarı ödülleri, İtalya, Tolentino ve Bordighea'da birincilik ve diğer ödüller, Kanada'da ve Yugoslavya'nın Üsküp kentinde de ödüller elde etti. Beygirname ve Paşaname adlı iki karikatür albümü bulunan Nehar Tüblek, son olarak Dünya Gazetesi'nde çalışmaktaydı. 6 Mart 1995 tarihinde gazetedeki çalışma masasının başında vefat etti.